Z życia wzięte

W ostatnich sezonach niezwykle modne są plecaki - znakomicie! Są rozwiązaniem zdecydowanie zdrowszym dla naszych kręgosłupów niż przewieszane na jedno ramię torby. Co ważne, są też niezwykle uniwersalne. Sprawdzą się zarówno na szlakach turystycznych, jak i w drodze do pracy. Jak wybrać plecak miejski, który za jednym razem spełni różne oczekiwania?

Plecak na każdą okazję

Plecak jest nieodłącznym elementem turysty i przede wszystkim kojarzy się właśnie z podróżami. Ostatnimi czasy ten trend ulega jednak zmianie. Plecaki miejskie coraz silniej wypierają torby, które przewieszane na ramię skutecznie niszczą stan naszych kręgosłupów. Nierównomierne obciążenie powoduje skrzywienia skutkujące bólem, drętwieniem szyi, kończyn, pojawiają się też urazy stawów i mięśni, a nawet zmiany, których nie jesteśmy już w stanie cofnąć. Dlatego też nie tylko w czasie wakacji dobrze korzystać z plecaka. Tym bardziej, że zmieści się w nim zarówno laptop, lunch do pracy, jak i książka do poczytania w wolnej chwili.

Wybór odpowiedniego modelu wcale nie jest jednak taki prosty. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele propozycji, które rozróżnia nie tylko kolorystyka i kształt, jak to może wydawać się nam na pierwszy rzut oka. Jakim elementom należy przyjrzeć się bliżej?

Co przed zakupem plecaka warto sprawdzić?

  • Pojemność - zakres pojemności plecaków miejskich waha się najczęściej w przedziale 20-30l. Oczywiście, jeśli chodzi o dzieci, pojemność ta może być mniejsza.
  • Krój - większość plecaków to modele unisex, które pasują zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Jeśli zaś chodzi o wybór konkretnego kroju, warto zastanowić się, co będziemy w plecaku przenosić i na jakie okazje chcemy go ze sobą zabierać. Jeśli zamierzamy przewozić w nim laptopa, wybierzmy plecak, który ma przeznaczoną na to specjalną kieszeń. Jego krój jest wtedy bardziej prostokątny. Jeśli nie mamy takiej potrzeby, to być może bardziej spodoba nam się plecak w formie worka?
  • Materiał - ważne, aby materiały użyte do produkcji plecaka były lekkie. Dobrze jeśli są też nieprzemakalne. Taką tkaniną jest m.in. WATERLOCK 210D, którego nieprzemakalność wynosi 1500 mm słupa wody. Nie jest to jednak oczywiście konieczne, chociaż jeśli planujemy dany plecak zabierać również na intensywniejsze wycieczki, warto ową nieprzemakalność sprawdzić. Podobnie jak i to, czy tkanina jest wytrzymała oraz odporna na rozdarcia.
  • System nośny - jest to jedna z najważniejszych rzeczy przy wyborze plecaka. Szczególnie jeśli planujemy nosić go często, z większym obciążeniem i raczej przez dłuższy czas. System nośny powinien być wyprofilowany zgodnie z anatomią ciała i wykonany z oddychających materiałów - pomoże to zachować odpowiednią wentylację podczas wysiłku. Co jednak ważne, nie wszystkie plecaki miejskie go posiadają. Raczej znajduje się w modelach bardziej turystycznych oraz sportowych.
  • Kieszenie - wspomniana została już kieszeń na laptopa. Co ważne, często jest ona dodatkowo wyściełana, aby zapewnić bezpieczeństwo sprzętowi. W tym wypadku warto jednak sprawdzić, jaką wielkość urządzenia zmieści dany plecak - lepiej nie oceniać tego ,,na oko”.

Skoro jesteśmy przy kieszeniach, przyjrzyjmy się bliżej organizacji wewnątrz plecaka. Niektóre z modeli skierowane są do konkretnych grup, np. osób jeżdżących na rowerze, sportowców wybierających się na trening czy też do biznesmenów, którzy do plecaka muszą schować tablet i dokumenty. Warto, aby każda z tych grup sprawdziła, czy wnętrze ma wystarczającą dla nich liczbę kieszeni i niezbędnych na co dzień dodatków. Czy obok utwardzanego schowka na laptopa znajduje się też miejsce na włożenie dokumentów oraz uporządkowanie długopisów? Jeśli zaś jeździsz rowerem, czy na plecaku znajdziesz odpowiednią pentelkę, na której możesz zamocować kask? Główny wniosek jest zatem taki, że najlepiej zacząć od przemyślenia swoich potrzeb. Dzięki temu może okazać się, że znajdziesz plecak na lata!

Sprawdzone modele plecaków miejskich męskich i nie tylko znajdziesz na stronie e-Horyzont - wybierz ten, który spełni wszystkie twoje wymagania!