Czy wiesz, że...

Zima to zdecydowanie bardzo trudny okres dla kierowców. Warunki amosferyczne oraz sytuacja na drogach, wymagają zachowania szczególnej ostrożności oraz właściwego przygotowania samochodu. Jak przygotować samochód do zimy? O czym pamiętać? I jak zachować się w sytuacji kolizji lub wypadku?

1. Przygotowanie auta do zimy, co warto mieć w aucie?


Zanim nadejdzie zima warto zadbać o samochód. To wpłynie na bardziej bezpieczną jazdę a być może uchroni przed kolizją lub wypadkiem. 


Niskie temperatury w zimie powodują, zaszronienie lub zlodowacenie szy. Aby tego uniknąć nieodzowne staje się zaopatrzenie w skrobaczkę do szyb, płyn do odmrażania zamków i szyb. Musicie pamiętać, że jazda samochodem z nie odświeżonymi i oskrobanymi szybami może grozić otrzymaniem mandatu. 

Warto zabezpieczyć uszczelki, w tym celu należy posmarować bądź spryskać specjalnym środkiem do konserwacji uszczelek. 

Ale, przede wszystkim ważne jest utrzymanie właściwego stanu technicznego auta. Dotyczy to zwłaszcza pojazdów z silnikiem Diesla, ponieważ są najbardziej wrażliwe na duże mrozy. Mogą pojawić się problemy z akumulatorem. 
Także auta na benzynę i gaz wymagają uwagi. Warto tankować w zaufanych miejscach, gdzie paliwo jest dobrej jakości. Dobrą decyzją jest też wybór paliwa odpornego na temperatury - paliwa premium.

2. Jak zabezpieczyć miejsce wypadku samochodowego?
W sytuacji, kiedy samochód jednak zawiódł, lub zadziałał czynnik ludzki i doszło do kolizji lub wypadku należy nie wpadać w panikę. Pierwsze co powinniśmy zrobić to zabezpieczyć miejsce wypadku. Należy włączyć światła awaryjne, hamulec ręczny i powiadomić służby ratownicze - zwłaszcza gdy ktoś odniósł obrażenia. Miejsce wypadku powinno być oświetlone, by było dobrze widoczne - zwłaszcza w nocy. 


3. Jak zachować się podczas kolizji, wypadku drogowego?
Przede wszystkim powinno się zachować spokój i postępować z rozwagą. Ważne jest wezwanie pogotowia ratunkowego, jeśli są osoby ranne.
Jeśli potrzebujemy pomocy warto zadzwonić po lawetę. Pracownicy autopomocy pomogą nie tylko przetransportować samochód (Jeżeli dojdzie do zdarzenia w okolicy  Wrocławia to warto poprosić o pomoc pomoc-drogowa-wroclaw-24h.pl to sprawdzona pomoc drogowa z Wrocławia, która pomogła niejednemu kierowcy. 


Należy pamiętać, że jeśli są osoby ranne lub gdy zachodzi podejrzenie, że któryś z kierowców pojazdów biorących udział w zdarzeniu jest nietrzeźwy - to należy konieczne jest wezwać na miejsce policję. To jest wymagane także w sytuacji kiedy okoliczności wskazują, że mogło dojść do złamania prawa. 
Zgodnie z prawem polskim wszystkie osoby, które są świadkami zdarzeń drogowych lub biorą w nich bezpośredni udział mają obowiązek udzielenia prawdziwych informacji policji.

Wszystko co może okazać się pomocne w ustaleniu szczegółów zdarzenia i wskazaniu winnych spowodowania kolizji lub wypadku powinno być przekazane policji. Odmowa udzielenia takich informacji może skutkować grzywną. Jeśli zajdzie taka potrzeba policja ma prawo wezwać nas na przesłuchanie, w celu wyjaśnienia szczegółów zaistniałej sytuacji. 

4. Opony letnie czy zimowe?
To ważna kwestia w zakresie bezpieczeństwa na drodze. Zimą należy jeździć na oponach zimowych, ponieważ tylko one są w stanie poradzić sobie na trudnej nawierzchni, obsypanej śniegiem i pokrytej lodem. Jazda na oponach letnich nie jest bezpieczna.

Zima to trudny czas dla kierowców. Warto się do niej przygotować, dbając o stan techniczny auta, opony i właściwe paliwo. Warto też wiedzieć jak zachować się kiedy dojdzie już do kolizji lub wypadku i gdzie szukać pomocy.