Rzeszów

Miniaturowy system sterowania i nawigacji dla platform latających, wynalazek z Podkarpackiego, który zdobył złoty medal na Światowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik w Brukseli -? został zaprezentowany na stoisku Województwa Podkarpackiego podczas XXI Giełdy Wynalazków w warszawskim Centrum Nauki Kopernik (11-12 lutego).

Giełda wynalazków to wydarzenie podczas którego eksponowane są polskie wynalazki, nagrodzone na światowych targach wynalazczości. Taką nagrodę zdobył miniaturowy system sterowania i nawigacji dla platform latających zgłoszony na targi Brussels Innova (Bruksela) jesienią ub. roku przez województwo podkarpackie.

To nowoczesny system stworzony przez pracowników Politechniki Rzeszowskiej i firmy Eurotech. Budzi zainteresowanie nie tylko wśród osób znających się na lotnictwie.System ten powstał z myślą o zastosowaniach dedykowanych dla m.in. policji i straży pożarnej, jak również w celu prowadzenia dalszych, zaawansowanych badań nad bezzałogowymi statkami powietrznymi. Jest to konstrukcja bazująca nie tylko na rodzimej myśli technicznej, lecz również na krajowej technologii. Możliwość operacyjnego wykorzystania systemu została wstępnie sprawdzona we współpracy z funkcjonariuszami służb porządku publicznego.

Podczas Giełdy Wynalazków na stoisku województwa podkarpackiego zorganizowanego przez pracowników Oddziału promocji gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, które wyglądało jak mini centrum lotnicze można było nie tylko poznać tajniki działania wynalazku, ale dowiedzieć się wszystkiego o lataniu, a nawet samemu usiąść za sterami jednego z samolotów produkowanych na Podkarpaciu. Wszystko dzięki symulatorowi lotów, który zabrali ze sobą reprezentanci Miasta Mielca zaproszeni przez województwo do wzięcia udziału w giełdzie. Chętni mogli spróbować swoich sił w sterowaniu Skytruckiem, historycznym Antkiem czy nowoczesnym Black Hawkiem