Rzeszów

11 lutego obchodzimy europejski dzień numeru 112. W Rzeszowie, w ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjnej, została zorganizowana akcja, która ma uświadamiać, że numer 112 służy wyłącznie do ratowania życia i zdrowia.

Do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie zostali zaproszeni uczniowie klasy pierwszej rzeszowskiej Szkoły Podstawowej nr 3, z którymi spotkała się wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska. Dzieci wzięły udział w ?alarmowej lekcji?, podczas której dowiedziały się jakie zdarzenia należy zgłaszać pod nr 112, obejrzały edukacyjny film, poznały pracę operatorów numeru alarmowego, a także uczestniczyły w pokazach udzielania pierwszej pomocy.

Połączenie z numerem 112 jest bezpłatne. Numer można wybrać z telefonu stacjonarnego, komórkowego lub z automatu telefonicznego. Dzwoniąc pod numer 112, zostaniemy połączeni z operatorem numeru alarmowego, który przyjmie i przekieruje je do właściwych służb ratunkowych ? pogotowia ratunkowego, policji lub straży pożarnej.

W województwie podkarpackim numer 112 obsługiwany jest przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR) w Rzeszowie. Zlokalizowane jest w pomieszczeniach Komendy Miejskiej PSP w Rzeszowie. Zostało uruchomione 21 października 2013 r. W CPR pracuje 45 operatorów numerów alarmowych, którzy na 9 stanowiskach operatorskich pełnią całodobowe dyżury w systemie zmianowym, siedem dni w tygodniu.

Znajomość numeru 112 jest w Polsce jest duża, ale nadal jest on zbyt często wybierany niezgodnie z przeznaczeniem. Akcja informacyjna ma na celu uświadomienie, że blokowanie tego numeru uniemożliwia szybkie dodzwonienie się komuś, kto naprawdę potrzebuje pomocy.  ?W ostatnich czterech miesiącach do CPR w Rzeszowie na numer alarmowy 112 wpłynęło ponad 92 tys. zgłoszeń? ? powiedziała wojewoda Małgorzata Chomycz-Śmigielska podczas briefingu z dziennikarzami lokalnych mediów. Ok. 70% to zgłoszenia fałszywe i nieuzasadnione (np. osoby dzwoniące pytają o apteki, które są otwarte całodobowo, który szpital ma ?ostry dyżur?, czy gdzie znajduje się najbliższy skup złomu). Wśród zgłoszeń  przychodzących na numer alarmowy 112 duży odsetek stanowią tzw. telefony ?głuche?, najczęściej na skutek przypadkowego włączenia telefonu. Dlatego tak istotnym zadaniem CPR jest filtrowanie zgłoszeń. ?Dzięki pracy operatorów numeru alarmowego do oficerów dyżurnych policji, straży pożarnej i dyspozytora pogotowia docierają wyłącznie prawdziwe zgłoszenia, które wymagają interwencji? ? dodała wojewoda.

W spotkaniu wzięli udział także: zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st.bryg. Roman Petrykowski oraz Komendant Miejski PSP w Rzeszowie bryg.Waldemar Wilk.

11 lutego został ogłoszony przez Unię Europejską dniem numeru alarmowego 112. Dzień ten został ustanowiony przez Komisję Europejską oraz Parlament Europejski i Radę w lutym 2009 roku. Obchodzony jest co roku, by promować numer 112 w państwach unijnych.