Z życia wzięte

Elegancki wystrój salonu mieszkalnego wymaga bezwzględnie zamontowania w środkowej jego części ponadczasowego żyrandola. Obecnie ich oferta na rynku lamp jest wyjątkowo szeroka, dlatego do każdego rodzaju aranżacji łatwo będzie dobrać odpowiedni model. W artykule postaramy się zatem opisać cechy podstawowych rodzajów żyrandoli, a także podpowiedzieć, jak korzystnie je dopasować do salonowego wnętrza.

Moda na klasykę żyrandoli salonowych nigdy nie przemija!

Klasyczne żyrandole mosiężne ozdabiane kryształami, a nieraz również luksusowo pozłacane, są synonimem rzeczywistej ponadczasowości. Dawniej wykorzystywano je do nadawania efektu luksusu obiektów sakralnych, pałaców oraz wszelkich budowli, których właściciele zamierzali podkreślić swój wysoki status.

Moda na klasyczne żyrandole do salonu przetrwała aż do współczesnych czasów, gdzie nadal stanowią one niezwykle atrakcyjną dekorację domową. Sprawdzają się one zwłaszcza w dużych pomieszczeniach o równie klasycznym wystroju, co pozwala uniknąć wystąpienia efektu niepotrzebnego i niegustownego kontrastu. W takiej sytuacji elementy kryształowe tworzą efekt gry świateł, a tym samym zapewniają bardzo widowiskowy efekt.

Z jaką aranżacją połączyć kryształowe żyrandole i jakich błędów się wystrzegać?

Korzystnie pod względem wizualnym wypada między innymi połączenie klasycznego żyrandola z eleganckimi meblami w stylu retro, utworzonymi z wysokiej jakości litego drewna. Nie mniej istotny jest również odpowiedni dobór pokojowych dekoracji. Warto zatem chociażby umieścić na ścianach geometryczne obrazy, a same meble udekorować szykownymi naczyniami pozłacanymi, bądź też wykonanymi z wytwornej porcelany.

Decydując się na kupno żyrandoli do salonu, należy zwracać baczną uwagę na to, czy posiadamy wysoko zawieszony sufit, gdyż często spotykanym błędem jest zamieszczanie żyrandoli klasycznych w niskich pomieszczeniach. W takim przypadku pokój będzie wyglądał na zbytnio przytłoczony, a zamiast elegancji wytworzy się brzydki efekt niesymetrycznego kiczu.

Nie sprawdzi się ponadto kryształowy żyrandol w mocno zaciemnionych salonach, pozbawionych wystarczającego dopływu światła. Podobnie wygląda sprawa, jeżeli chodzi o chęć instalacji żyrandoli w pozostałych pokojach, znacznie mniejszych w porównaniu do salonu. W takich przypadkach zdecydowanie lepiej będzie zdecydować się na nowoczesny zamiennik.

Nowoczesne lampy dopełnieniem futurystycznych aranżacji

Każdy posiadacz mieszkania urządzonego w stylu futurystycznym, powinien poważnie rozważyć wybór nowoczesnego żyrandola do salonu i nie tylko. Tego rodzaju lampy sufitowe sprawdzają się bowiem doskonale także w tak przytulnych pomieszczeniach jak kuchnie, przedpokoje czy łazienki.

Wszystko za sprawą ich niewielkiego rozmiaru, futurystycznego wykonania z lekkich materiałów, a także efektownym kloszom. Te ostatnie potrafią w zdumiewający sposób rozjaśnić nawet najbardziej przytłoczony i zaciemniony pokój, tworząc zarazem optyczny efekt powiększenia przestrzeni.

Żyrandole do salonu nowoczesnej stylizacji nieraz przybierają bardzo zaskakujące kształty ? od idealnie geometrycznych, aż po bardzo niesymetryczne, tworzące postmodernistyczny efekt gustownego nieładu. Pozwalają one ? za sprawą wielu opcji padania światła ? uzyskać w salonie czy innym pomieszczeniu dokładnie taki klimat, jaki nam się zamarzy. Będziemy mogli zatem wykorzystać je zarówno do utworzenia przytulnego nastroju randkowego, jak i silnego efektu świetlnego, odpowiedniego do urządzenia domowych imprez przy tanecznej muzyce.

Jak odpowiednio i bezpiecznie założyć żyrandol?

Do dokonaniu wyboru optymalnie dopasowanego żyrandola do salonu swojego mieszkania, przychodzi czas na jego montaż. Jeżeli nie czujemy się pewnie, wtedy możemy przekazać to zadanie profesjonalnej ekipie montażowej bądź elektrykowi posiadającemu odpowiednie uprawnienia.

W przypadku chęci samodzielnej instalacji, należy zachować duży stopień ostrożności w trakcie sporządzania odwiertów. Niedokładność pod tym względem może zwiększyć ryzyko porażenia prądem elektrycznym, dlatego w pierwszej kolejności należy wyłączyć bezpieczniki.

Następnie trzeba będzie połączyć wszystkie przewody i zamieścić je w przygotowanych wcześniej kostkach. Ostatecznie można już zamontować żyrandol do salonu na silnie utwierdzonym haku, a całość ukryć pod zabezpieczającą płytą gipsową.

Pomysł na napisanie artykułów zaczerpnięty od Kemar - sklepu prezentującego żyrandole do salonu i nowoczesne kinkiety.