Z życia wzięte

Argumenty na tak są oczywiste. Wątpliwość jest jedna: czy wysoki wydatek na miejsce w garażu podziemnym rzeczywiście się opłaca?

To nie powinna być żadna ekstrawagancja. A jednak nader często miejsce w garażu podziemnym uważane jest za luksus. Wiele osób rezygnuje z niego na rzecz tradycyjnego postoju przy krawężniku czy po prostu na ulicy.

Uwaga: to kosztuje

Jedną z przyczyn takich decyzji są z pewnością pieniądze. Miejsce w garażu podziemnym kosztuje. Nierzadko jego wartość przewyższa cenę samochodu. W Warszawie trzeba za nie zapłacić nawet 50-60 tys. zł. Na obrzeżach stolicy mniej, ale wciąż ponad 25 tys. zł.

W przypadku tańszych mieszkań kupujący muszą często podejmować decyzje: zdecydować się na garaż czy odłożyć zakup nieruchomości na potem? To efekt wprowadzenia wymogu posiadania wkładu własnego przy kupnie mieszkania.

Kwestie finansowe są oczywiście niezwykle ważne. Warto jednak zastanowić się nad tym, o ile koszt zakupu garażu podziemnego rzeczywiście podnosi wysokość miesięcznej raty? Jeśli mieszkanie kosztuje 400 tys. zł, garaż 40 tys. zł a kredyt zaciągany jest na 25 lat, rata za miejsce postojowe wyniesie dodatkowo około 190 zł.

Kto odśnieża samochód?

Za te pieniądze właściciele auta mają jednak zapewniony spory komfort. Zimą, gdy rano śpieszą się do pracy, nie muszą odśnieżać samochodu. Po prostu wsiadają i ruszają. Warto pamiętać, że silnik, który nie musi się nagrzewać, jest oszczędniejszy, pracuje sprawniej i mniej się zużywa.

Dobrze jest też pomyśleć o stanie auta. Jeśli parkuje przed budynkiem, raczej nie jest czyszczone wtedy, gdy na dworze mróz. Co oznacza, że nikt go nie odkurza przez prawie jedną trzecią roku. Taka sytuacja nie pozostaje bez wpływu na stan tapicerki. A to z kolei przekłada się zarówno na przyjemność z jazdy jak i wyższą wartość auta przy odsprzedaży.

Garażowanie wydłuża życie

Warunki, w których przetrzymywany jest samochód mają na jego przyszłą cenę niebagatelny wpływ. Wystarczy wpisać w ogłoszeniu ?samochód garażowany? aby zyskać na wiarygodności. Jeśli twierdzenie o garażowaniu jest zgodne z prawdą, auto będzie w lepszym stanie, a kupujący będzie skłonny zapłacić za nie więcej.

Co ciekawe, miejsce w garażu podziemnym może mieć korzystniejszy wpływ na stan samochodu niż tradycyjny garaż. To dlatego, że aby uzyskać odpowiednie warunki, trzeba utrzymywać niezbyt wysoką temperaturę, wietrzyć przestrzeń i dbać o to, aby nie było wilgotno. Wszystko to zapewnia właśnie wspólna hala garażowa.

Zawsze będzie gdzie zaparkować

Daje także coś, co dla wielu jest warte górę pieniędzy. To pewność, że po powrocie z pracy czy zakupów zawsze będzie gdzie zaparkować. Bo chociaż prawo nakłada na deweloperów zapewnienie określonej liczby miejsc parkingowych, to jednak w rzeczywistości jest ich i tak za mało. Po co się denerwować, kiedy można mieć własne, zarezerwowane miejsce do postoju?

Uwaga: promocje

Na koniec wróćmy do kwestii ceny. Kilkadziesiąt tysięcy złotych za garaż to dużo. Warto jednak sprawdzić oferty deweloperów. Ci coraz częściej stosują różnego rodzaju promocje. Są wśród nich także i takie, w ramach których kupić można mieszkanie z miejscem postojowym w cenie. Trzeba się tylko rozejrzeć.Autor artykułu
Artykuł został przygotowany we współpracy firmą Partner Capital Group