Z życia wzięte

Na rynku usług drukarskich pojawiają się coraz to nowe drukarnie. Popyt na tego rodzaju usługi spowodował powstanie wielu podmiotów, których głównym przedmiotem działalności pozostaje działalność poligraficzna lub drukarska. Wiele z tych podmiotów prowadzą osoby, które nie posiadają większego doświadczenia w branży, podobnie też ? zatrudniany personel nie zawsze dysponuje wiedzą pozwalającą na realizację innych niż standardowe projektów. Z tego też względu, przed skorzystaniem z usług konkretnej drukarni, warto dowiedzieć się kilku istotnych rzeczy.

Jakość otrzymanego wydruku zależy od wielu czynników. Jednym z najważniejszych z nich jest używanie odpowiednich maszyn i urządzeń technicznych. Nawet najbardziej pieczołowicie przygotowywany projekt nie zrobi odpowiedniego wrażenia, jeżeli do jego druku użyjemy nieodpowiedniego sprzętu lub materiałów eksploatacyjnych. Druk billboardów oraz innych nośników reklamowych nie jest prostym zadaniem, a jakość usług świadczonych przez poszczególne drukarnie potrafi się w sposób diametralny różnić.

Poszukując świadczącej dobrej jakości usługi drukarni, warto zainteresować się tym, jakim zapleczem technicznym ona dysponuje. Jednak zanim to zrobimy ? należy zadecydować, czy interesująca nas usługa polegać będzie na druku cyfrowym czy druku offsetowym. Nie wchodząc w głębsze rozważania na temat tych metod drukarskich, ograniczyć można się do uproszczonego stwierdzenia, że druk cyfrowy odpowiedni będzie raczej dla projektów o niskich nakładach, często wykonywanych ?od ręki? lub z dnia na dzień. Druk offsetowy preferowany będzie dopiero przy wysokich wolumenach zamówień. Wiąże się to ze stosunkowo większymi kosztami przygotowania do druku oraz poświęcanym temu procesowi czasowi, które rekompensują się dopiero po wydrukowaniu określonej ilości egzemplarzy.

Wiedząc, jaka metoda wydruku będzie odpowiednia dla naszego zamówienia, musimy zadecydować, której drukarni powierzymy wykonanie usługi. Na rynku funkcjonuje wiele drukarni, które oferują szeroki wachlarz usług, w tym także druk billboardów i innych materiałów wielkoformatowych. Szeroki wybór potencjalnego zleceniobiorcy umożliwia nam porównanie konkurencyjnych ofert oraz wybór tej, która w największym stopniu spełniać będzie nasze wymagania ? zarówno co do jakości wydruku, jak i jego ceny. Jak jednak poznać, która drukarnia przygotuje wydruk dobrej jakości?

Na tak postawione pytanie nie ma prostej odpowiedzi. W procesie druku występuje wiele etapów, których prawidłowa realizacja składać się będzie na końcowy efekt w postaci zadowalającej jakości wydruku. Pamiętać należy, że proces wydruku zaczyna się już w momencie przygotowywania projektu do druku, a wszelkie zaniedbania na tym etapie nie będą pozwalać na uzyskanie zamierzonych efektów. Zalecane jest, by skonsultować wykonanie projektu z osobami, które na co dzień zajmują się przygotowywaniem wydruków dtp. Jako zaznajomione z wymogami technicznymi plików graficznych, będą one w stanie skorygować ewentualne błędy i przygotować plik wyjściowy w optymalnym formacie.

Na jakość wydruku duży wpływ ma też rodzaj używanych materiałów eksploatacyjnych. Rzetelne drukarnie proponują dobrej jakości papier lub folię drukarską, na których możliwe jest właściwe odzwierciedlenie barw oraz uzyskanie odpornego na zewnętrzne czynności wydruku. Nie warto przy tym przesadnie oszczędzać na używanych materiałach ? różnice w cenach nie są na tyle wysokie, by podejmować ryzyko związane z nieodpowiednią jakością drukowanych plakatów lub innych materiałów reklamowych.