Z życia wzięte

Ogrzewanie domów jednorodzinnych olejem opałowym jest co raz bardziej popularne. Olej opałowy to bardzo ekologiczne paliwo, więc może być dobrą alternatywą dla innych metod ogrzewanbia budynku.

Pewnym mankamentem ogrzewania na olej opałowy jest przechowywanie paliwa. Olej jest łatwopalny z tego powodu należy go przechowywać w specjalnie do tego przeznaczonych pojemnikach z tworzyw sztucznych lub stali. Pewnym udogodnieniem jest skład chemiczny oleju, który powoduje że paliwo nie zamarza nawet w bardzo niskich temperaturach. Dlatego jeżeli w domu nie ma miejsca paliwo można przechowywać je na zewnątrz budynku.

Olej opałowy jest paliwem, które w procesie spalania ogrzewa wodę, która następnie jest transportowana do kaloryferów. Dlatego instalacja ogrzewania w pomieszczeniach mieszkalnych jest taka sama jak w przypadku ogrzewania węglowego czy gazowego ? od źródła ciepła rozprowadzamy rurki, w pomieszczeniach mieszkalnych montujemy kaloryfery i ogrzewanie jest w zasadzie gotowe.

Jednak kocioł do ogrzewania olejem opałowym różni się znacznie od pieców gazowych czy węglowych. Przede wszystkim kocioł może spalać olej lub gaz, należy tylko wymienić palnik. Są co prawda dostępne piece dwupalnikowe (na olej i gaz), ale ze względu na cenę decyduje się na nie niewielu właścicieli domów jednorodzinnych.

Jeżeli zdecydujemy się na ogrzewanie domu olejem opałowym należy do pieca i pojemników wyznaczyć specjalne pomieszczenie ? tak jak w przypadku ogrzewania węglowego. Kocioł znajduje się w pozycji stojącej i oczywiście jest połączony ze zbiornikiem paliwa. Na samym początku olej jest podgrzewany specjalną grzałka elektryczną i miesza się z powietrzem, gdy osiągnie odpowiednia temperaturę, specjalny mechanizm uwalnia go i jest poddawany procesowi spalania. W ten sposób podgrzewa wodę, która płynie do kaloryferów. W kotle olejowym ważne jest aby odpowiednio dopasować palnik do ogrzewanej powierzchni, tak aby kocioł nie spalał nadmiernej ilości paliwa.

Przy wyborze kotła co najlepiej szukać takich które maja osobną komorę spalania. Wtedy do pomieszczenia i potem do części mieszkalnej nie dostanie się silnie trujący tlenek węgla, potocznie zwany czadem, który powstaje w procesie spalania oleju opałowego. Na rynku pojawiają się już kotły kondensacyjne, które odzyskują skroplinę powstałą w procesie spalania i spalają ją na nowo. Odzysk ze skropliny wynosi ok. 6%, jednak aby go uzyskać, należy zastosować kaloryfery o większej pojemności. Dzięki temu do pieca wraca schłodzona woda, która gwarantuje odzyskanie paliwa.

Koszty eksploatacji kotłów olejowych ? kondensacyjnych są dość wysokie, więc nie są zbyt popularne, jednak ten rodzaj kotła doskonale sprawdza się w ogrzewaniu podłogowym, gdzie na ogrzanie pomieszczenie należy przeznaczyć większą ilość ciepła. Spalanie oleju opałowego możemy regulować dzięki dodatkowym urządzeniom jak termostaty czy sterowniki. Jeżeli mieszkańcy wychodzą z domu, można zmniejszyć ilość spalanego paliwa, tak samo możemy postąpić jeżeli na dworze jest ciepło i nie trzeba intensywnie ogrzewać pomieszczeń.

Ważną kwestią jest bezpieczeństwo użytkowania kotła spalającego olej opałowy. Oczywiście kocioł taki jest bezpieczny, bowiem w razie jakiejkolwiek awarii, dopływ paliwa jest blokowany i kocioł przestaje pracować. W domu zrobi się zimno, ale nic na pewno nie wybuchnie. Aby uniknąć takiej sytuacji kocioł należy poddawać okresowemu przeglądowi technicznemu. Należy sprawdzić drożność oraz szczelność przewodów olejowych, sprawność połączeń elektrycznych, sprawdzić pracę palnika, czy nie pobiera zbyt dużej ilości paliwa. Oczyścić filtry paliwa, oraz dysze palnika. Dobrze jest też sprawdzić jakość spalin oraz odpowietrzyć instalację grzewczą. Jeżeli w naszych kaloryferach znajduje się powietrze to w trakcie grzania będą one zimne z powodu braku przepływu wody. Będziemy również słyszeć przelewanie się wody w zapowietrzonym kaloryferze. Zapowietrzona instalacja może doprowadzić do awarii całego systemu grzewczego. Dlatego przed sezonem należy wszystko dokładnie sprawdzić, aby w zimowy mroźny wieczór uniknąć przykrej niespodzianki.