Z życia wzięte

Zapotrzebowanie na usługi magazynowania oraz powierzchnie magazynowe wciąż rośnie. W związku z tym, rynek magazynowy dynamicznie się rozwija. W ubiegłym roku wybudowano rekordową ilość powierzchni magazynowych.

Szczególnie duże jest zapotrzebowanie na magazyn do wynajęcia w Warszawie oraz w innych dużych polskich miastach. Zapotrzebowanie to wynika z rozwoju branży e-commerce (zarówno na polskim, jak i na europejskim rynku). Na chwile obecną, e-commerce generuje aż 2,2% europejskiego PKB, a w kolejnych latach przewidywany jest wzrost tej liczby.

Magazynowanie to bardzo ważna część łańcucha dostaw, wszak jakość świadczenia usługi magazynowania może bezpośrednio wpłynąć na jakość towarów. Produkty magazynowane w nieodpowiednich warunkach mogą ulec zepsuciu (szczególnie w przypadku żywności) lub zniszczeniu. I w takim też stanie mogą trafić do klienta docelowego (jeżeli nie będą odpowiednio monitorowane i usterka nie zostanie wykryta na odpowiednim etapie). A wiadomo, że niezadowoleni klienci znacznie mogą obniżyć popularność naszych towarów, bądź naszego sklepu internetowego.

Usługi logistyczne w branży e-commerce są często spychane na dalszy plan i nie są traktowane z należytą uwagą. Jest to częsty błąd, ponieważ sprawny i dobrze zorganizowany łańcuch dostaw może przyczynić się do sukcesu danego sklepu on-line. Jeżeli przedsiębiorca chce odnieść sukces w e-commerce, powinien zainwestować w odpowiednią organizację łańcucha dostaw ? jeżeli nie jest w stanie wykonać wszystkich usług we własnym zakresie, można te usługi outsourcingować na zewnątrz, powierzając ich realizację zaufanemu operatorowi logistycznemu.

Usługa magazynowania jest jedną z najważniejszych usług w łańcuchu dostaw ? w przypadku, gdy dany przedsiębiorca nie dysponuje własnym magazynem (często własny magazyn generuje zbyt wysokie koszty stałe, aby utrzymanie go było opłacalne), warto znaleźć firmę, która zrealizuje usługę magazynowania w pełni profesjonalnie. Często przedsiębiorcy nie zdają sobie sprawy z wagi dobrego magazynu i decydują się na najtańszą, dostępną powierzchnię magazynową do wynajęcia. Jest to błąd, ponieważ wynajmując taką powierzchnię, nikt nie zarządza stanami magazynowymi, a przedsiębiorca nie ma możliwości monitorowania składowanych produktów.

Natomiast decydując się na firmę, która realizuje profesjonalną usługę magazynowania, można zyskać pewność o bezpieczeństwie swoich towarów ? nowoczesne magazyny funkcjonują w oparciu o systemy informatyczne, które pracownikom pozwalają na aktywne zarządzanie stanami magazynowymi, a klientom na stały monitoring swoich składowanych towarów. Pozwala to wykryć np. uszkodzone opakowania czy przekroczony termin ważności na produktach, zanim trafią one do transportu i do klienta docelowego. Pozwala to w wielu przypadkach uniknąć sklepom internetowym tak zwanych ?wpadek wizerunkowych?.

W dzisiejszych czasach, każdy nawet najmniejszy błąd sklepów on-line może odbić się szerokim echem w mediach społecznościowych czy na forach internetowych i przyczynić się do spadku sprzedaży. Wszak wiadomo, że potencjalni klienci zazwyczaj sprawdzają opinie o danym sklepie, zanim dokonają zakupu. Warto więc zainwestować w sprawny łańcuch dostaw.