Z życia wzięte

Kiedy uczysz się wyjątkowo trudnego materiału i wiedza ciężko wchodzi do głowy, ogarnia cię stres i nie potrafisz się skoncentrować. Przecież egzamin już niedługo, jeśli się nie nauczę, to nie zdam! Spokojnie. Istnieją techniki, które pomogą ci przyswoić wiedzę - nawet tę najtrudniejszą.

Przygotowanie

Nie każdy maturzysta lubi, żeby rodzice sprawdzali jego wiedzę, dlatego na ?odpytywanie? możesz umówić się z kolegami z klasy. Oprócz tego zgromadź repetytoria, rozwiązuj przykładowe zadania i testy maturalne z matematyki online. Pomocna w powtórkach może okazać się aplikacja Skumaj! - oprócz teorii i tablic matematycznych zawiera zadania, testy oraz matematyczne wyzwania dla ciebie i znajomych. Darmową aplikację można pobrać na: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.phonegap.skumaj oraz na https://itunes.apple.com/pl/app/skumaj!-matura-z-matematyki/id958130615?mt=8 .

Pora nauki

Wsłuchaj się w swój organizm i zastanów, o jakiej porze dnia najłatwiej ci się uczyć i w miarę możliwości siadaj do powtórek właśnie wtedy. Nawet jeśli miałoby to oznaczać wcześniejsze wstawanie lub późniejsze chodzenie spać, łatwiej ci będzie się zmobilizować, gdy nauka przyniesie widoczne efekty.

Rozplanowanie czasu

Naukę najlepiej zacząć od przedmiotu, który sprawia ci najwięcej kłopotów. Wtedy nie jesteś jeszcze zmęczony, a to ułatwi ci przyswojenie materiału. ?Na deser? zostaw swoje ulubione zagadnienia. Przeplataj polski z matematyką, biologię z fizyką. Dzięki temu unikniesz monotonii i znudzenia. Każdy materiał staraj się zrozumieć - lepiej go zapamiętasz.

Powtórki, powtórki?

Aby zdobyta wiedza się utrwaliła, warto robić cykliczne powtórki wyuczonego materiału. To zwiększy twoją pewność siebie na maturze. Oto etapy powtarzania:

  1. po godzinie od nauki - czas: 5 minut

  2. następnego dnia - czas: 3 minuty

  3. tydzień później - czas: 2 minuty

  4. miesiąc później - czas: 1 minuta

Nie pozostaje ci nic innego jak skorzystać z powyższych wskazówek i wziąć się do nauki. Będziesz mile zaskoczony, jak wiele udało ci się zapamiętać! :)