Z życia wzięte

Kiedy planujemy zakup mieszkania już na początku pojawia się problem czy wybrać rynek wtórny czy pierwotny. Nie zapominajmy, że od tej decyzji zależeć będzie lokalizacja, a przede wszystkim cena wybranej przez nas nieruchomości. Każde rozwiązanie ma wady i zalety, które jest dla nas korzystniejsze?

Rynek pierwotny bez tajemnic

Zakup mieszkania to najczęściej decyzja na całe życie, dlatego powinniśmy transakcję przemyśleć bardzo dokładnie. Warto już na wstępie wyjaśnić co kryje się pod pojęciem rynku pierwotnego i wtórnego. Rynek pierwotny to zakup nowego mieszkania bezpośrednio od inwestora, którym w większości przypadków jest spółdzielnia lub deweloper. Tutaj mamy możliwość wybrania mieszkania jeszcze przed zamknięciem budowy. Dlatego ogromną zaletą rynku pierwotnego jest możliwośćdostosowania lokum do naszych potrzeb. Pamiętajmy jednak, że nie będziemy mogli fizycznie zobaczyć wybranej przez nas nieruchomości, nasz wybór przed zakończeniem budowy będzie opierał się jedynie na wizualizacjach. Jeśli mowa o lokalizacji sporo inwestycji na rynku pierwotnym w dużych miastach realizowanych jest poza ścisłym centrum. Dla jednych jest to minus, dla innych plus. Wszystko zależy od naszych preferencji, kiedy szukamy mieszkania w spokojnej okolicy lub w pobliżu terenów zielonych rynek pierwotny będzie dla nas dobrym rozwiązaniem. Ze znalezieniem mieszkania w ścisłym centrum może być problem. Kiedy wybieramy mieszkanie w budynku, który jeszcze nie jest skończony musimy liczyć się, że termin zamieszkania odsunie się znacząco. Ogromną zaletą nowych mieszkań jeststandard. Inwestorzy budują z użyciem nowoczesnych technologii, a powstałe mieszkania są wykończone bardzo estetycznie. Nowe osiedla mają bardzo dobrą infrastrukturę i są najczęściej chronione i monitorowane. Mieszkania z rynku pierwotnego są stosunkowo drogie, jednak jest to inwestycja, która opłaca się. Zakupione przez nas lokum długo będzie utrzymywało wysoką wartość rynkową. (źródło: http://apm-development.com.pl/projekty/ )

Zalety i wady rynku wtórnego

Na rynku wtórnym możemy zakupić mieszkanie używane od dotychczasowego właściciela. Do wyboru mamy transakcję przez biuro nieruchomości lub bezpośrednio z właścicielem nieruchomości. Według wielu ogromną zaletą tego typu mieszkań jest lokalizacja. Możemy znaleźć lokum praktycznie w każdej części miasta, również w ścisłym centrum. Nie musimy obawiać się infrastrukturą bo na pewno będzie bardzo dobrze rozwinięta. A mieszkania tego typu możemy zobaczyć osobiście. Nie jest to jednak rozwiązanie bez wad, minusem jest technologia wykonania budynku i wykończenie. Stare budynki mogą być zaniedbane, a to zdecydowanie obniża atrakcyjność mieszkania. Nasze lokum może wymagać też remontu, a co za tym idzie musimy przygotować się na spore wydatki. Plusem jest to, że możemy się wprowadzić praktycznie natychmiast. Ceny mieszkań uzależnione są od lokalizacji i standardu, do ceny musimy doliczyć też prowizję biura nieruchomości i opłatę dla notariusza.