Z życia wzięte

Każdy właściciel psa pragnie, by jego ulubieniec był zdrowy i zachwycał wyglądem. W tym celu nie stroni od kąpieli czy wyczesywania sierści. Dobiera odpowiednią karmę, by zapewnić pupilowi dostęp do niezbędnych dla zdrowia składników i witamin.

Kluczem do atrakcyjnego wyglądu czworonoga jest lśniąca i gładka sierść. Jej kondycja świadczyć będzie nie tylko o prezencji, ale również stanie zdrowia. Z wyglądu odczytamy w jakiej formie jest nasz ulubieniec, poznamy jego samopoczucie oraz stan funkcjonowania organizmu. Dbając o sierść psa zapewnimy mu ochronę w trakcie chłodnych dni i pomożemy chronić skórę przed podrażnieniami. Poniżej zdradzamy, o czym należy pamiętać, by nasz ukochany pies wyróżniał się lśniącą i zdrową sierścią.

Właściwa dieta

Psi organizm, podobnie jak ludzki, do zdrowia wymaga odpowiedniego pożywienia. Głodny czworonóg zje praktycznie każdy pokarm, bez względu na zawarte w nim składniki. Nie znaczy to jednak, że w ten sposób dostarczy swojemu organizmowi wszystkiego, co potrzebuje. Dlatego też opracowano specjalne karmy przeznaczone dla czworonogów w różnym wieku.

Już od pierwszych dni, gdy szczeniak rozpoczyna samodzielne żywienie, należy zapewniać mu dostęp do właściwej karmy. Pokarm opracowany z myślą o najmłodszych psiakach pełen jest elementów niezbędnych do jego prawidłowego wzrostu i rozwoju. Wraz ze wzrostem psa, powinniśmy zmieniać żywienie. Dorosłe psy potrzebować będą pełnowartościowej karmy, pełnej witamin, minerałów, białka, wapnia i błonnika. O ich sierść zadbamy kupując specjalistyczne suplementy w sklepach zoologicznych. Żywienie to podstawa zdrowia, a przez to atrakcyjnego wyglądu czworonoga.

Regularna pielęgnacja

Sposobów na dbanie o kondycję sierści psa jest kilka. Do podstawowych należy czesanie, strzyżenie i kąpiele.

Jeśli chodzi o czesanie ? jego częstotliwość zależy od pory roku i długości sierści. W okresie linienia należy je wykonywać codziennie. Dobrze jest czesać tak długo, aż pozbawimy pupila całej martwej sierści. Poza czasem, gdy nasz pupil zrzuca sierść, powinniśmy go czesać 1-2 razy w tygodniu (psy długowłose) lub nieco rzadziej (psy krótkowłose). Do czesania możemy używać zwykłej szczotki z gęstym włosiem, chyba, że posiadana rasa charakteryzuje się sierścią z podszerstkiem ? wówczas niezbędna będzie specjalna szczotka, którą kupimy w sklepie zoologicznym.

Niektóre rasy psów, takie jak popularne yorki, pudle, sznaucery i inne, wymagają systematycznego strzyżenia. Spowodowane jest to zwiększoną podatnością na alergie skórne czy egzemę. Jeśli jesteśmy właścicielami takiego czworonoga, powinniśmy regularnie korzystać z wizyt w tzw. salonach piękności dla zwierząt, lub skorzystać z pomocy specjalistycznej maszynki do strzyżenia psów i zabieg wykonywać samodzielnie.

Nie możemy również zapominać o kąpielach. Zabieg ten należy wykonywać stosunkowo rzadko, gdyż zbyt częste kąpiele mogą zaszkodzić skórze czworonoga. Długowłose psy powinniśmy kąpać raz na miesiąc, krótkowłose co 4-6 miesięcy. W trakcie mycia absolutnie zabronione jest stosowanie kosmetyków dla ludzi, gdyż ze względu na agresywny charakter działania, mogą wyrządzić krzywdę delikatnej skórze psa.