Bezglutenowa karma dla psa

Z życia wzięte

"Zastanawiałeś się kiedyś, co one o nas muszą myśleć? No popatrz tylko - wracamy ze spożywczego z niesamowitą zdobyczą: kurczakiem, wieprzowiną, połową cielaka. Muszą myśleć, że jesteśmy najlepszymi myśliwymi na świecie!" - Anne Tyler

Słowa te, autorstwa Anne Tyler - współczesnej amerykańskiej pisarki, zdobywczyni Nagrody Pulitzera są bardzo znamienne. Psy z natury należą do zwierząt drapieżnych, które lubią mięso, nie pogardzą jednak innym pokarmem. Mają znacząco obniżone zapotrzebowanie na białko w swoim pożywieniu w stosunku do kotów. Potrafią jednak doskonale egzystować przez całe swoje życie na bardzo jednolitej diecie, w tym specjalnie dla nich przeznaczonym pożywieniu, którym jest karma dla psa. Z praktyki żywienia psów, nie tylko w hodowlach, można wywnioskować, że wolą one od czasu do czasu pewne odmiany w serwowanych im posiłkach. Tu z pomocą może przyjść bezglutenowa karma dla psa jaką jest Nero Gold, starannie przygotowywana i dostępna na bazie pięciu różnych mięs, do wyboru z: kurczaka, jagnięciny, łososia, indyka lub dziczyzny (sarniny).

Aktualnie, dla wszystkich miłośników psów w Polsce twierdzenie, że posiłki dla ich pupila powinny być dobrze zbilansowane jest już oczywistością. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na karmienie produktem, którym jest karma dla psa - wybranym z bogatej oferty rynkowej, czy na żywienie naturalne, pamiętajmy o dobraniu karmy lub składników używanych do naturalnego żywienia odpowiednich do wieku naszego psa. Prawidłowy poziom kwasów tłuszczowych, w tym nienasyconych (NNKT), witamin i mikroelementów jest niezbędny zarówno dla prawidłowego przebiegu procesów życiowych, jak również zdrowego wyglądu skóry i sierści psa. Decydując się na żywienie naturalne pamiętajmy, że gotowane: kurczak, indyk lub ryby są wspaniałym źródłem białka zwierzęcego, trzeba je jednak podawać z dodatkiem jarzyn, a nawet owoców oraz np. brązowego niełuskanego ryżu.

Osobom narzekającym na brak czasu, a które są jednocześnie właścicielami psów, prowadzących bardzo aktywny tryb życia i z tego powodu potrzebujących bardzo kalorycznego pożywienia przyjdzie z pomocą karma dla psa na bazie mięsa z kurczaka o nazwie Active z bogatej oferty karm marki Nero Gold. Z kolei osoby posiadające pupila wiodącego leniwy żywot kanapowca lub będącego już w podeszłym wieku, u którego nadmiar kalorii zwykle prowadzi do otyłości mogą skorzystać z karmy Nero Gold o nazwie Light & Senior, która poprzez obniżoną do 8% zawartość tłuszczu pozwala redukować wagę.

Zmiana jednej diety na inną, w szczególności nagła, może wywołać problemy żołądkowe u pupila. Takie zmiany pokarmów powinny następować stopniowo i rozkładać się w optymalnym przypadku na 7 dni (przez pierwsze 2 dni podajemy 3/4 "starej" i 1/4 "nowej" diety, kolejne 2 dni to 1/2 "starej" i 1/2 "nowej", a następne 2 dni to 1/4 "starej" i 3/4 "nowej" diety, tak aby w 7. dniu podać już 100% nowej diety). Nie dojedzone resztki posiłku należy usuwać z miski, jedynie sucha karma dla psa może pozostać dłużej. W przypadku dorosłego psa jeden solidny posiłek dziennie jest wystarczający, jednakże można uzupełnić to podając niewielką przekąskę rano lub wieczorem (zależy od pory głównego karmienia). Podstawowy posiłek można podzielić na 2 mniejsze porcje, podawane rano i wieczorem. Pamiętajmy również o zasadzie, że pies nie powinien być poddawany intensywnemu wysiłkowi przez co najmniej pól godziny po jedzeniu. Niestosowanie się do tej zasady może w ekstremalnych przypadkach doprowadzić nawet do skrętu kiszek u naszego pupila. W przypadku ras dużych i olbrzymich warto pamiętać o ustawieniu miski z jedzeniem na podwyższeniu, co wpływa na ułatwienie procesu trawienia. Szczególną uwagę staramy się zwracać na kości, gdyż bardzo często mają one tendencję do rozpadania się na małe i do tego ostre igiełki, które mogą spowodować niebezpieczeństwo dla przewodu pokarmowego. Z wieloletnich doświadczeń wynika, że szpikowe kości wołowe są wydajnym i bezpiecznym źródłem mikroelementów, gdy jednak mają tendencję do rozpadania się, nie należy ich podawać. Jednym z ważniejszych zadań właściciela psa jest pilnowanie, aby pies miał stały dostęp do świeżej i do tego czystej wody. W spełnieniu tego warunku pomocne będą miski zabezpieczone antypoślizgowo (np. gumą), które nie dopuszczają do wylewania lub rozsypywania zawartości.

Przejadanie się jest obecnie najczęstszą przyczyną pojawiania się otyłości u psów. Brylują w tej "dziedzinie" labradory, ale także cocker spaniele, których przeciwieństwem jest większość terierów, które zwykle nie mają kłopotów z utrzymaniem wagi.

Kolejnym zadaniem właściciela psa ze skłonnością do tycia jest zatem pilnowanie, aby pupil nie zjadał nic ponad to, co dostanie w czasie posiłku. W takim przypadku należy wykluczyć z diety wszelakie smakołyki. Otyłość u psów może mieć także podłoże chorobowe, toteż zanim podejmiemy decyzję o zmianie diety, zasięgnijmy porady weterynarza. Apetyczne posiłki, w tym dieta oparta na naturalnych składnikach, ale też karma dla psa podawane w zbyt dużych ilościach, mogą doprowadzić do sytuacji, że pies będzie objadał się ponad miarę ? w związku z tym ważna jest umiejętność odpowiedniego dozowania pożywienia. Przy karmieniu szczeniaków warto pamiętać o zasadzie, że wspólne karmienie wywołuje u nich większe zapotrzebowanie na pokarm, niż gdy karmimy je osobno. W przypadku psów dorosłych działa z kolei czynnik konkurencji i tu przy karmieniu ma zastosowanie ta sama reguła. Ogólnie, psy "wybredne" mają znacznie mniej problemów z zachowaniem właściwej wagi, niż te obdarzone "wilczym" apetytem. Otyłość u psów może być spowodowana także zaburzeniami hormonalnymi, które występują najczęściej w przypadku suk po sterylizacji i wykastrowanych psach, u których zaburzeniu ulegają mechanizmy kontrolujące wagę. Na zwiększenie apetytu mają także warunki pogodowe, a szczególnie niskie temperatury. W czasie trwania zimy psy zwykle zjadają więcej, co dla pupili z tendencją do tycia może nie wyjść na dobre. Dobrym sposobem na urozmaicenie diety w przypadku otyłego psa jest podawanie mu surowej marchewki, którą schrupie on z wielkim zadowoleniem i dodatkowo oczyści swoje zęby. Marchewkę startą można również dodawać do podstawowej racji żywieniowej, która prze taki zabieg wydaje się psu większa, a nie zawiera tak dużo kalorii, jak inne przekąski.