Z życia wzięte

Czy jest w życiu coś ważniejszego niż szczęście naszych dzieci? Dzieci to nasza przyszłość i największa radość. Dbanie o ich prawidłowy rozwój jest naszym najważniejszym obowiązkiem.

Dziecięcy świat - świat w pigułce

Dzieci postrzegają świat inaczej niż dorośli. Dla nich świat jest dużo mniej skomplikowanym miejscem. W dodatku jest miejscem, którym nadal się zachwycają - nieskażone żadną ideologią ani rutyną dnia codziennego. Dla dzieci w wieku przedszkolnym, czyli dla dzieci, które świat ciekawi najbardziej, nie ma lepszego miejsca, by go poznawać, niż plac zabaw.

Plac zabaw to miejsce dla dzieci szczególne - to na nim podlegają najbardziej intensywnym procesom socjalizacji - zawiązują pierwsze znajomości i przyjaźnie. Na nim też uczą się tego, co w życiu najważniejsze: że należy się dzielić, że najważniejsze jest dobre towarzystwo, bo w towarzystwie można osiągnąć więcej. Na placu zabaw ćwiczą też i rozwijają swoją wyobraźnię. Place zabaw to w końcu miejsce, w którym zwykła drabinka może zmienić się w największą górę świata albo jedyne bezpieczne miejsce w okolicy, gdy dołem płynie lawa. A piaskownica? Kto z nas nie ma miłych wspomnień, które związane są właśnie z piaskownicą?

Dostęp do czystej i dużej piaskownicy to marzenie wszystkich dzieci. W piaskownicy obserwować można życie społeczne w skali mikro. To tam dzieci wymyślają zabawy, wchodzą w pierwsze "poważne" układy i uczą współżycia w grupie ( z szeroką ofertą piaskownic można zapoznać się na stronie http://ogrodolandia.pl/piaskownice ).

Nie da się ukryć, że dla małego dziecka, zwłaszcza dziecka w wieku około przedszkolnym nie ma nic lepszego i bardziej stymulującego rozwój niż zabawa na podwórku. Dla dziecka w wieku przedszkolnym rodzice nadal stanowią największy autorytet, ale mimo wszystko - nadchodzi już okres, w którym dziecko chce przebywać wśród swoich rówieśników i sami rodzice przestają mu już wystarczać do zrównoważonego rozwoju. Warto zauważyć, że zabawa dziecka 4-5 letniego bardzo często stymulowana jest i pobudzana przez przyczyny zewnętrzne.

Takie dzieci wymyślają kolejne etapy swoich zabaw na podstawie własnych doświadczeń i zasłyszanych informacji. Pozwalając dziecku na zabawę z rówieśnikami mamy pewność, że ustalając wspólnie warunki zabawy, niejako w sposób pośredni dzieci dzielą się swoimi życiowymi doświadczeniami i posiadanymi informacjami między sobą. Pobudza to dziecięcy umysł do sprawniejszego działania w przyszłości. Kontakty dziecka z dziećmi w wieku do niego zbliżonym są bardzo pouczające, nierzadko są równie, a nawet bardziej wartościowe, niż rozmowy dziecka z dorosłym - dorosły nie myśli już tak, jak dziecko i czasami ciężko przekazać mu informacje w sposób, który będzie dla dziecka bardziej zrozumiały. Między dziećmi w wieku zbliżonym do swojego nie ma już takiej bariery, bo wszystkie postrzegają świat tak samo - niejako przez zabawę nauczą się od siebie pewnych zachowań i wartości.

Wybór placu zabaw - nie taki łatwy, jak się wydaje

Dziecko bawić się musi - to rzecz niezbędna dla jego prawidłowego rozwoju, a także niezbędna do poczucia szczęścia. Jednak rodzice często mają, dość uzasadnione obawy, dotyczące dziecięcych zabaw - czy to aby na pewno bezpieczne? Czy dziecku nie grozi kontakt z groźnymi bakteriami i wirusami? Czy nie spadnie i nie zrobi sobie krzywdy? Chęć zapewnienia dziecku maksimum bezpieczeństwa jest naturalną potrzebą każdego rodzica. Jednak należy pamiętać o jednej, bardzo ważnej rzeczy: umiarze. Chcemy, by nasze dziecko było bezpieczne, a zarazem szczęśliwe? Absolutnie nie zakazujmy mu zabawy. Po prostu mądrze wybierzmy miejsce, w którym będzie mógł się bawić razem z innymi dziećmi.

Odpowiedni dobór miejsca zabaw

Place zabaw są różne - niektóre pamiętają jeszcze czasy minionego ustroju i ciągle wyglądają, jakby od tamtego czasu nie spotkała ich żadna konserwacja. A przecież nie ma nic ważniejszego niż bezpieczne i atestowane przyrządy do zabawy na placach zabaw. Przeżarte rdzą, brudne i metalowe konstrukcje pomalowane lata temu farbami z niewiadomymi domieszkami raczej przerażają niż zachęcają do zabawy. Idealny plac zabaw to taki, który samym wyglądem zachęca do radosnej zabawy. Czysty, nowoczesny i, co najważniejsze - posiadający odpowiednie atesty i certyfikaty. Obecnie odchodzi się od metalowych konstrukcji placów zabaw, obecnie stawia się na konstrukcje drewniane - dużo łatwiejsze w konserwacji i nie narażone na działanie wżerającej się w nie rdzy. Dobrze jest wybierać właśnie takie place zabaw, jak na przykład te, które przedstawione są tutaj: http://ogrodolandia.pl/place-zabaw - czyste, bezpieczne i co najważniejsze - całkiem sprawne, co rzadko można powiedzieć o placach, które mają już kilkadziesiąt lat. Miejsce, w którym będzie bawić się nasze dziecko nie może być po prostu dobre. Musi być najlepsze. Musi być też ogrodzone. Niegdyś nikt o tym sporo nie myślał, ale teraz nie wyobrażamy sobie sytuacji, w której nasze dziecko dzieli piaskownicę z okolicznymi psami i kotami, które tworzą sobie z niej toaletę.