Z życia wzięte

Młodzi ludzie, którzy w tym roku przystąpili do egzaminu dojrzałości, zastanawiają się, jaki zawód po studiach da im pewną przyszłość. Chodzi bowiem nie tylko o stabilne zarobki, ale także rozwój czy wykonywanie ambitnej pracy. Skoro przystępują do wyboru swojej ścieżki kariery, dobrze, by rozważyli plusy i minusy konkretnych kierunków i ewentualne perspektywy, jakie za nimi stoją.

Z drugiej strony wiele osób wybierze studia, które będą miały za zadanie rozwinąć ich pasje, co również jest słusznym podejściem. Mimo to warto zapoznać się z zestawieniem opłacalnych zawodów. Powstaje ono na podstawie analizy zapotrzebowania na konkretne profesje względem rynku oraz podaży na dane usługi. Wiąże się to oczywiście z rozwojem niektórych gałęzi gospodarki ? branże, które cechować będzie pewny rozkwit, to chociażby IT, lingwistyka, medycyna i żywienie czy bankowość. Jak z ich postępem rynek pracy otworzy się na konkretne profesje?

Zostań specjalistą

Warto wybrać studia związane z taką dziedziną, która pozwoli nam zdobyć specjalistyczną wiedzę. Wraz ze wsparciem praktycznych kursów możemy być nieomal pewni, że uda nam się zdobyć dobry zawód, a co za tym idzie ? rozwojową pracę i stabilizację. Szczególnie cenione profesje wynikają ze wspomnianego rozwoju branż. Jeśli zatem zależy nam na przyszłościowych studiach i patrzymy na nie w szerokiej perspektywie, trafiony będzie zawód informatyka, programisty, logistyka. Na topie będą również profesje związane z branżą medyczną (tu ciągle rośnie zapotrzebowanie na specjalistów) oraz wynikającą z nurtu zamiłowania do bycia ?fit? i prozdrowotnej mody branżą żywieniową. Warto zatem wybrać kierunki takie jak dietetyka czy technologia żywności ? trend fitnessu jeszcze długo nie ucichnie.

Dla osób z większym zacięciem językowym wskazany będzie wybór filologii. Perfekcyjna znajomość języków to podstawa zatrudnienia w wielu firmach. Dodatkowo cenione będą takie zawody jak tłumacz holenderski, duński, niemiecki czy francuski.

Praca fizyczna ? także istotna!

Takie wiadomości mogą wprawić w zdumienie niejednego z nas, ale na polskim rynku pracy brakuje chętnych do wykonywania nieco przyziemnych, ale pewnych zawodów. Wynika to z tendencji bogacenia się narodu, który kolokwialnie mówiąc, staje się dość leniwy i rezygnuje z wykonywania niektórych prac. W efekcie wzrasta zapotrzebowanie na pracowników, którzy wykonają dobrze opłacalną pracę fizyczną. Będą to z pewnością budowlańcy (wystarczy zobaczyć, ile inwestycji budowlanych jest teraz podejmowanych przez wielkie firmy), sprzątacze, elektrycy czy hydraulicy. Do wykonywania takich zawodów również potrzebujemy wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych, lecz niekoniecznie studiów czy dyplomu.

Powyższy trend wcale nie oznacza to, że nie warto studiować, ale wśród młodych z pewnością znajdą się osoby po szkole zawodowej lub takie, które nie planują kariery naukowej. One również mają szansę na znalezienie dobrze płatnej i rozwojowej pracy.