Z życia wzięte

Wynajmowanie samochodów znamy głównie z filmów amerykańskich. Warto jednak wiedzieć, że także w naszym kraju można znaleźć coraz więcej wypożyczalni pojazdów. Z reklam wynika, że każdy może tam przyjść i wypożyczyć auto. Niestety nie zawsze jest tak prosto. Jeśli planujesz wypożyczenie samochodu - zobacz, czy na pewno go dostaniesz.

Skąd wiedzieć kto może wypożyczyć samochód?

Pierwszą rzeczą, którą należy sprawdzić podczas internetowej rezerwacji pojazdów, albo o co należy zapytać pracownika wypożyczalni, jest to - kto może wynająć samochód i na jakich warunkach. Tego typu informacje znajdują się najczęściej w regulaminie wypożyczalni lub jako załącznik w umowie najmu pojazdu.

 

Za młody, za stary?

Jednym z najważniejszych ograniczeń dotyczących wynajmowania pojazdów jest wiek kierowcy. Należy dokładnie sprawdzić punkt regulujący ten element w poszczególnych wypożyczalniach pojazdów. Warto wiedzieć, że w wielu z nich pojawia się ograniczenie wieku na poziomie 21-25 lat - jako wiek minimalny oraz 60-75 lat jako wiek maksymalny. Zważywszy na dość duży rozrzut szczególnie w przypadku określenia wieku maksymalnego, warto zajrzeć do regulaminu zanim okaże się w wypożyczalni, że nie otrzymamy auta do dyspozycji ze względu na wiek.

 

Staż kierowcy

Kolejnym ograniczeniem wprowadzanym przez wiele firm wynajmujących pojazdy jest staż kierowcy. Jak można się spodziewać, auta nie otrzyma świeżo upieczony kierowca. Przed odwiedzinami w wypożyczalni warto dowiedzieć się jaki staż jest wymagany. Czasami jest to rok posiadania prawa jazdy, a niekiedy nawet 5 lat. Stąd to kolejny z ważnych elementów, który należy sprawdzić przed udaniem się do wypożyczalni.

 

Płeć

W wielu różnych sprawach płeć odgrywa znaczącą rolę. Na szczęście w przypadku wynajmowania pojazdów zarówno panowie jak i panie mają takie same szanse na uzyskanie auta.

 

Drugi kierowca

Warto też wspomnieć, że wypożyczonym samochodem może kierować jedynie osoba, na którą zostało wynajęte auto. Dlatego też, jeśli planuje się wypożyczenie pojazdu na ?podstawioną? osobę nie warto tego robić. W przypadku kontroli drogowej lub wypadku cała odpowiedzialność spada na widniejącego w umowie kierowcę.

 

Kiedy nie możesz wynająć pojazdu - możliwości związane z dopłatą

Warto zauważyć, że część firm wypożyczających samochody otwiera furtkę osobom, które nie spełniają powyższych warunków. Często istnieje możliwość wypożyczenia samochodu osobom starszym, młodszym lub mającym krótszy staż niż przewidywany w regulaminie ? niezbędne jest jednak uiszczenie dodatkowej opłaty. Warto pamiętać, że wraz z wynajęciem pojazdu osobom niespełniającym wszystkich wymagań wiąże się przede wszystkim z większym ryzykiem dla wynajmującego, stąd też dopłata ma być dodatkowym zabezpieczeniem dla niego.

 

Wypożyczanie samochodów jest bardzo wygodną alternatywą do podróżowania swoim autem. Sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy trzeba przemieszczać się na dużych odległościach. Tym samym może okazać się, że wyjazd z Krakowa do Gdańska dla jednej osoby będzie bardziej opłacalny, jeśli polecimy nad morze samolotem, albo skorzystamy z pociągu, natomiast do podróżowania po mieście pojazdy zapewni nam wypożyczalnia samochodów Gdańsk - www.exel.gda.pl. Takie połączenie może okazać się nie tylko wygodniejsze ale nierzadko również tańsze. Dlatego warto dokładnie przeliczyć wszystkie możliwości i wybrać najkorzystniejszą opcję.

 

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę Exel - Wypożyczalnia samochodów Gdańsk lidera branży na terenie woj. pomorskiego.