Z życia wzięte

Zainteresowanie projektowaniem, nie tylko w architekturze i budownictwie, ale również w przemyśle, jest z roku na rok coraz większe. Dzięki programom projektowym, których jest obecnie coraz więcej, praca stała się znacznie szybsza, ale też dokładniejsza. Nie wszystkie programy są jednak tak dobre, aby można było wykorzystywać je do bardzo zaawansowanych projektów, od których jakości będzie zależeć trwałość i funkcjonalność obiektu,  a nawet zdrowie czy życie ludzi. Nie można jednak popadać w skrajność i decydować się  na zakup wyłącznie ze względu na cenę. Nie jest bowiem prawdą, że wyłącznie najdroższe programy projektowe są najlepsze.

Wybierając program do projektowania 3D, warto poznać chociaż kilka z nich, aby dokonać rozsądnego i przemyślanego wyboru. W sieci można znaleźć wiele rankingów takich programów. Niektóre z nich są wszystkim bardzo dobrze znane.

AutoCAD 2016 - program ten to już legenda. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych programów do projektowania, a także tworzenia dokumentacji. Pozwala  na pracę w różnych środowiskach; komputera, chmury oraz urządzeń mobilnych. Najnowszy CAD ma wiele nowych funkcji, z którymi na pewno warto się zapoznać. Jego nieco ograniczoną wersją jest AutoCAD LT 2016.

ArchiCAD 19 Build 3003 - jeden z najpopularniejszych programów dla architektów. Został on stworzony przede wszystkim z myślą o przedsiębiorcach budowlanych, o bardzo wymagających architektach, którzy zwracają uwagę na każdy element, oraz inżynierach, w pracy których szczególnie liczy się dokładność. Program ten umożliwia prace na projekcie dwuwymiarowym, trójwymiarowym oraz w widoku aksonometrycznym i perspektywicznym. 

DoubleCAD XT 5 - program bardzo dobrze oceniany, jedna z najlepszych alternatyw dla AutoCAda. Bardzo ważne i zaskakujące jest to, iż jest to program w pełni darmowy. Co więcej, może być stosowany również do działań komercyjnych.

DraftSight 2015 V1R6.3 - to klon programu AutoCAD. Dzięki temu wszyscy użytkownicy zaznajomieni z AutoCAD, nie będą mieli żadnych problemów z pracą w  tym programie.  Niestety przeznaczony jest wyłącznie do działań z projektami dwuwarstwowymi. Posiada polską wersję językową.

ZWCAD+2015 SP1 - efekt wieloletniej pracy. Jego dużą zaletą jest zgodność z DWG, jednak przeznaczony jest tylko do pracy z projektami dwuwymiarowymi. Program ten można poszerzyć -  dostępnych jest wiele wtyczek oraz rozszerzeń.

SolidEdge ST7 - wyróżnia się niespotykaną szybkością, jest idealny dla modelowania trójwymiarowego, dla modelowania cyfrowego prototypów maszyn oraz urządzeń.  Jego niewątpliwą zaletą jest możliwość modelowania bryłowego oraz powierzchniowego. Program ten ma ogromną rzeszę zwolenników.

Jeżeli masz trudność z wyborem, zawsze możesz skorzystać z wersji testowych, które dostępne są przez 30 dni. W ten sposób z pewnością znajdziesz najlepszy dla siebie program. Warto także zapoznać się z opiniami innych użytkowników - można zaleźć je na wielu forach internetowych, a także z cenami - wybór jest tak duży, że nie warto przepłacać!