Z życia wzięte

Jak powszechnie wiadomo, umiejętność sprawnego operowania językiem obcym jest wysoko ceniona nie tylko przez potencjalnych pracodawców, ale również na co dzień - czy to w podróży, czy w towarzystwie. Nie można mieć zatem żadnych wątpliwości, iż warto uczyć się języków. Nietrudno zakupić słowniki czy podręczniki do nauki w domu, podobnie jak można zapisać się na kurs. Mimo to, przy nauczaniu na własną rękę często brakuje nam dyscypliny i samozaparcia. Warto zatem pamiętać, na czym należy się skupić, kiedy chcemy nauczyć się władać językiem obcym.

Swoboda konwersacji

Wydawać by się mogło, że aby swobodnie porozumiewać się w danym języku, należy mieć duży zasób słownictwa. Bardzo często dochodzi jednak do sytuacji, kiedy gromadzimy wiedzę, lecz nie umiemy jej wykorzystać - towarzyszy nam bowiem blokada i obawy, że nie powiemy czegoś poprawnie. Tak naprawdę na start dobrze jest przyswoić 1000 słów z danego języka - kolejnych nauczymy się podczas prawdziwej rozmowy! "Praktyczna konwersacja z native speakerami jest najlepszą drogą do opanowania języka obcego na każdym poziomie - zarówno w mowie, jak i słuchaniu oraz poszerzaniu swojego słownictwa" (cyt. http://angloville.pl/ ). Dzięki niej możemy mieć pewność, że nasza nauka będzie postępowa, a dzięki "żywej rozmowie" dostaniemy potwierdzenie jej praktycznego wykorzystania. W końcu czy może być coś gorszego dla ucznia, niż niemożność wykorzystania nabytych umiejętności?

Z językiem za pan brat

Aby nauka weszła nam w krew, dobrze zadbać o to, by język był obecny w naszej codzienności. Nie zawsze mamy możliwość wyjazdu do obcego kraju, ale możemy przypilnować, by słówka, dialogi czy historie występowały w obszarach naszych zainteresowań - serialach, filmach, muzyce czy książkach. Dzięki temu utrzymamy kontakt z językiem bez względu na dystans geograficzny.

Najważniejsza rzecz?

...to systematyczność. Całkowite odcięcie się od języka doprowadzić może jedynie do regresu. Oczywistą sprawą jest nadmiar obowiązków, jaki towarzyszy nam na co dzień. Mimo to zawsze znajdzie się czas na odbudowę więzi z językiem - przykładowo kiedy jedziemy autobusem, możemy słuchać nagrań i zapamiętywać słówka, gdy czekamy w kolejce, możemy rozwiązywać quizy językowe dzięki rozmaitym aplikacjom dostępnym za darmo na smartfony. Taka codzienność z obcym językiem pozwoli nam na maksymalnie oswoić się z jego obecnością w naszym życiu. Poza tym, lepiej nawet w małych dawkach, ale z większą regularnością zdobywać nowe umiejętności ? niewykorzystana wiedza zanika bardzo szybko. Jeśli jednak wcielimy w praktykę opisane metody, nawet nie zauważymy, jak nauka weszła nam w krew i opanowaliśmy podstawy nowego języka.