Z życia wzięte

Jesień to nie koniec pięknego ogrodu, to dopiero początek. Jeśli chcemy już wczesną wiosną cieszyć się pięknem nowych roślin, właśnie jesienią musimy o to szczególnie zadbać. Tutaj podpowiemy Ci o czym nie można zapomnieć robiąc jesienne porządki w ogrodzie.

Lista czynności, które trzeba wykonać w ogrodzie jesienią:

1. Koszenie trawy

Trawa w naszym ogrodzie rośnie aż do późnej jesieni. Dlatego ostatnie koszenie trawnika warto wykonać na początku listopada, oczywiście o ile jesień jest ciepła i łagodna. Trawnik powinien być skoszony na wysokości 3-4 cm nad powierzchnią ziemi. Nie można przycinać trawnika zbyt nisko, ponieważ może to spowodować przemarznięcie korzeni. Wysokość trawy nie może być również zbyt krótka, ponieważ wtedy bakterie i grzyby będą miały doskonałe warunki do rozmnażania. Przydatnym urządzeniem do koszenia trawnika będzie kosiarka z napędem oraz wykaszarka, która usunie trawę z trudno dostępnych miejsc.

2. Grabienie liści

Jest to czynność obowiązkowa. Liście powinniśmy grabić sukcesywnie. Takie działanie ułatwi nam pracę. Oczyszczanie trawnika z liści jest bardzo ważne, ponieważ w przypadku kiedy spadnie śnieg, liście przygniotą trawę, nie dopuszczając do niej tlenu. Przez to trawa szybko zacznie gnić. Liści z trawnika możemy się pozbyć, używając do tego zwykłych grabi lub odkurzacza do liści.

3. Uporządkowanie rabat kwiatowych

Rabaty również nie mogą być pozostawione same sobie. Należy usunąć wszystkie pozostałości roślin jednorocznych oraz niechciane chwasty. W przypadku roślin wieloletnich powinniśmy odpowiednio je przyciąć, usunąć chore pędy oraz pozostawić zaschnięte kwiatostany, które z pewnością upiększą nasz ogród w czasie zimy. Z rabat kwiatowych powinniśmy wygrabić wszystkie liście.

4. Sadzenie cebulek kwiatów

Jeśli chcemy, aby nasz ogród pięknie zakwitł już wczesna wiosną, musimy zadbać o to jesienią. Zasadźmy w kwiatowych rabatach np. cebule tulipanów lub czosnków. Dzięki temu szybko poczujemy wiosnę.

5. Nawożenie

Jesienią również można nawozić rośliny, aby lepiej przygotowały się do zimy. Jednak trzeba pamiętać o tym, że stosujemy tylko i wyłącznie nawozy jesienne, które nie zawierają azotu. Azot pobudza rośliny do wzrostu i przez to, mogłyby nie przetrwać zimy. Dlatego jest to tak ważne.

6. Areacja trawnika

Po skoszeniu trawnika oraz uprzątnięciu wszystkich liści trzeba wykonać areację trawnika, czyli napowietrzanie murawy. Nakłuwamy trawnik na głębokości 10 cm, w tym celu niezbędny będzie areator. Dzięki tej czynności rozluźniamy glebę i pobudzamy korzenie trawy, dzięki temu są one silniejsze.

7. Podlewanie

W przypadku kiedy jesień jest sucha rośliny zimozielone oraz dwuletnie powinny być regularnie obficie podlewane jeszcze przed pierwszymi przymrozkami. Takie działanie zapewni im odpowiednią wilgotność podłoża. W przeciwnym przypadku rośliny mogą obumrzeć.

8. Zabezpieczenie roślin przed mrozem

Rośliny takie jak róże, hortensje, czy powojniki zabezpieczamy przed mrozem, usypując u ich nasady kopczyki o wysokości 20-40 cm. Materiałem na kopczyk może być zwykła ziemia, piasek, liście lub kora.

Byliny roślin, które nie przetrwają mrozów w glebie trzeba wykopać. Postępujemy tak w przypadku begonii, mieczyków, czy dalii.

Pień drzewa możemy ochronić przed zimą poprzez zastosowanie np. słomianej maty lub tektury falistej.

Każda roślina jest inna, dlatego zabezpieczając ją przed mrozami, powinniśmy zwrócić uwagę o jej szczególne wymagania.

Odpowiednie przygotowanie ogrodu do zimy pozwoli nam cieszyć się pięknym ogrodem już na samym początku wiosny. Dzięki wyżej wymienionym czynnościom rośliny bezpiecznie przetrwają mrozy i przygotują się do kolejnego sezonu.