Z życia wzięte

To, że niemowlęta powinny spędzać, jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu nie trzeba dziś już nikogo przekonywać. Na spacery wyprowadza się już kilkudniowe noworodki. Jednak nawet najkrótsze wyjście z tak małym dzieckiem z domu wymaga sporych przygotowań.

Młodzi rodzice muszą być przygotowani na to, że każde wyjście z domu będzie od nich wymagało nie lada zdolności logistycznych. Wózek, przybory pielęgnacyjne, zapasowe pieluszki oraz ubranka na zmianę. Gdy dziecko jest starsze także ulubione zabawki. Niezależnie od tego, jak wiele czasu zajmują przygotowania, trzeba wychodzić z dzieckiem przynajmniej raz dziennie. Dzięki temu otrzyma dawkę świeżego powietrza, ale także będzie zahartowane, a to oznacza, że będzie mniej chorować.

Ubranka

Chyba najwięcej problemów stwarza młodym rodzicom odpowiedni dobór ubranek na spacer. Często ubierają maluszka zbyt grubo, przez co maluch niepotrzebnie się zapaca. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że poza warstwą ubrania dziecko chroni także kombinezon lub kocyk, a także brzegi wózka. Najlepiej jest ubierać dziecko "na cebulkę" dzięki temu, gdy pogoda się zmieni zawsze będzie można zdjąć lub dołożyć jedną warstwę odzieży.

Zanim zaczniemy ubierać dziecko, zawsze trzeba sprawdzić, czy nie trzeba zmienić pieluszki. Nie oznacza to wcale, że tuż przed wyjściem nie trzeba będzie dziecka znów przebierać. Ubiór malucha zależy oczywiście od pory roku i warunków atmosferycznych. Zimą konieczny będzie kombinezon, natomiast latem, szczególnie w upalne dni wystarczy body i lekka pieluszka, która ochroni przed natrętnymi owadami.

W czasie spaceru koniecznie trzeba sprawdzić, czy dziecku nie jest zbyt gorąco. Najłatwiej jest dotknąć dłonią karku - jeśli jest ciepły i suchy oznacza to, że nie jest mu ani za zimno ani za ciepło. Jeśli kark jest wilgotny trzeba zdjąć jedną sztukę odzieży lub zrezygnować z dodatkowego nakrycia. Zapocenie dziecka jest bardzo niebezpieczne, łatwo się może wówczas przeziębić.

Przed każdym spacerem niezależnie od pory roku trzeba posmarować buzię kremem z filtrem przeciwsłonecznym.

Przydatne akcesoria

Wszystkie niezbędne rzeczy najlepiej jest spakować do specjalnej torby z przegródkami. Dzięki temu zawsze wszystko będzie pod ręką i łatwiej będzie sięgnąć po potrzebną rzecz.

Modeli toreb jest tyle, że każdy znajdzie odpowiedni dla siebie - wybierać można od tradycyjnych na ramię, po zawieszane na wózku.

W torbie powinny się znaleźć co najmniej dwie zapasowe pieluszki, tyle samo śpiochów, kaftaników lub body. Koniecznie trzeba pamiętać o paczce chusteczek nawilżających oraz o kremie z filtrem. Niezbędna dodatkowa para skarpetek i dodatkowy sweterek oraz czapeczka. Jeśli dziecko używa smoczka, trzeba dołożyć dodatkowy do torby. Przydatna może być także grzechotka lub gryzak. Dla rodzica butelka wody mineralnej lub soku, a także baton energetyczny lub owoce. Karmiące mamy spakować powinny także dodatkowe wkładki laktacyjne. (źródło: http://babydeco.eu/ )