Zdrowie

Większość mitów na temat alkoholu bierze się z chęci usprawiedliwienia swoich powodów do picia.

Nie dostrzegamy swoich problemów z piciem i próbujemy stworzyć odpowiednią ideologią, która pozwoli nam dalej nurzać się w odmętach alkoholizmu. Jak jest prawda na temat alkoholizmu i jak rozpoznać uzależnienie?

 

Podstawowe błędne przekonania

 

  1. Jeden kieliszek alkoholu jeszcze nigdy nikomu nie zaszkodził. Przekonanie to byłoby prawdą, gdy faktycznie na tym jednym kieliszku nasza przygoda się kończyła i gdyby ten kieliszek spożywany był bardzo sporadycznie. Zazwyczaj jednak jeden kieliszek goni za drugim lub staje się on codzienną rutyną.

  2. Alkohol dodaje sił i odwagi. To błędne odczucie wynika z tego, że po spożyciu alkoholu może faktycznie nam się wydawać, że jesteśmy silniejsi, jednak patrząc z boku nie wygląda już to tak kolorowo. Odwaga to po prostu butność i brawura. Siły to chwilowy brak zmęczenia, a długotrwałe spożywanie alkoholu dokonuje brutalnych zniszczeń w naszym organizmie, wpływając na pogarszanie się zdrowia i naszej sprawności.

  3. Alkohol pomaga zapomnieć o smutkach. Alkohol może faktycznie na krótką chwilę pozwolić nam zapomnieć o bolączkach, ale w następnej chwili powoduje kolejne, które nakładają się na te już istniejące. Alkohol nie zlikwiduje problemu, a unikanie konfrontacji z nim może jedynie pogłębić jego moc, która ujawni się ze wzmożoną siłą w późniejszym czasie.

  4. Alkoholicy to ludzie marginesu, degeneraci. Problemy z uzależnieniem od alkoholu może mieć każdy. To, że ktoś w życiu zawodowym odnosi sukcesy, jeździ nowym samochodem, jest zadbany i dobrze ubrany nie znaczy, że każdego wieczoru nie sięga po kieliszek. Z alkoholizmem borykało się już wielu znanych pisarzy, aktorów czy biznesmenów.

  5. Alkoholizm dotyczy tylko mężczyzn. To przekonanie bierze się z tego, że nagłośnione przypadki znęcania się nad rodziną, w skutek nadużywania alkoholu, dotyczą głównie mężczyzn. Nie oznacza to jednak, że bywa odwrotnie. Często jednak gnębionemu mężczyźnie wstyd jest się przyznać, że w jego domu dochodzi do przemocy fizycznej bądź psychicznej ze strony kobiety. Media zaczynają powoli ten temat tabu podejmować, stąd coraz częstsze doniesienia o pijanych matkach. Dzieci bowiem nie wstydzą się przyznać, że potrzebują pomocy.

Specjalistyczne leczenie alkoholizmu znajdziesz w szpitalu Medox: www.leczyc.pl