Zdrowie

Każdy z nas wie co to jest choroba lokomocyjna. Na pewno większość z nas spotkała się z tą chorobą co najmniej kilka razy w życiu. Jak nie u siebie to u kogoś bliskiego czy znajomego podczas jakiejś dłuższej podróży. Skąd się ta choroba bierze i jakie ma objawy?

Choroba lokomocyjna - inaczej kinetoza lub choroba ruchu to schorzenie wywołane podczas poruszania się dowolnymi środkami transportu. Przyczyną tego bardzo nieprzyjemnego zjawiska jest brak zgodności bodźców, sygnałów wzrokowych i błędnika, odbieranych przez mózg.

Podczas jazdy wzrok odbiera zmiany otoczenia, co nasz mózg rozpoznaje jako ruch, jednak błędnik, jako narząd równowagi, nie odnotowuje zmian położenia ciała. Reaguje jednak na inne siły powstające podczas jazdy (hamowanie, przyspieszanie) co w efekcie skutkuje brakiem zgodności tych bodźców z określoną sytuacją.

Choroba lokomocyjna - objawy

Najczęstszymi objawami choroby lokomocyjnej w początkowej fazie podróży są: zmęczenie, złe samopoczucie, brak apetytu, uczucie niewygody. Im dłuższa podróż objawy choroby lokomocyjnej staja się bardziej dokuczliwe i poważniejsze. Są nimi przede wszystkim bóle głowy, zawroty głowy i nudności, nadmierna potliwość oraz wymioty.

Choroba lokomocyjna zwykle ustępuje wkrótce po zakończeniu podróży i przeważnie nie daje żadnych poważniejszych powikłań za wyjątkiem ogólnego zmęczenia i niekomfortowego samopoczucia. W ciężkich przypadkach jednak może dojść do wycieńczenia i odwodnienia organizmu.

Więcej informacji na temat objawów choroby lokomocyjnej znajdziesz na: http://aviomarin.com.pl/