Z życia wzięte

Aktualny okres to gorączkowy okres dla drukarni przy zamówieniach kalendarzowych. Wydawać by się mogło, że o kalendarzach - tak prostej sprawie - wiemy wszystko. Natomiast wybór produktów kalendarzowych jest tak szeroki i bogaty, że naprawdę jest o czym pisać. Z kalendarzy korzystamy wszędzie i na każdym kroku. Czy wiemy, jakie typy i rodzaje kalendarzy możemy wyróżnić?

Przede wszystkim zacząć należy od tego, że mamy tyle różnych typów i rodzajów kalendarzy, ponieważ każdy z nich ma inne przeznaczenie mimo, że każdy z nich to wciąż tylko kalendarz.


Najbardziej popularnymi, najlepiej sprzedającymi się kalendarzami są kalendarze ścienne. Używamy ich na co dzień w domach, biurach i instytucjach. Barwne, z ciekawymi motywami mogą również stanowić pewien rodzaj dekoracji ściennej. Nie mniej jednak kalendarze ścienne również dzielą się na kilka typów. Możemy wyróżnić kalendarze ścienne trójdzielne z główką, ścienne trójdzielne, planszowe, jednodzielne, wieloplanszowe. No dobrze, ale może nie wszystko naraz.

Tak więc kalendarz trójdzielny jak sama nazwa wskazuje - składa się z trzech części. Oznacza to, że wiszący kalendarz na ścianie pokazuje trzy plansze z trzema miesiącami w tym samym czasie. Bardzo często kalendarze trójdzielne mają tzw. okienko czyli opaskę, którą możemy zaznaczyć sobie dany dzień - bardzo przydatny i praktyczny element. Jeśli kalendarz ma główkę, oznacza to że na samej górze kalendarza przymocowany jest ozdobny element stanowiący wzmocnienie całego produktu. Skoro więc kalendarz trójdzielny składa się z trzech części to możemy już domyśleć się, że kalendarz czterodzielny będzie składać się z czterech części - taka jest właśnie różnica pomiędzy kalendarzem trójdzielnym a czterodzielnym.

Co natomiast na temat kalendarzy jednodzielnych? Zasada jest taka sama. Jest tylko jedna część, zamiast trzech czy czterech jak w powyższych przypadkach.

Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku kalendarzy jednoplanszowych. Jak sama nazwa wskazuje, kalendarz wykonany jest w formie pojedynczej planszy, na jednym arkuszu papieru, zazwyczaj z listwami przymocowanymi na górze i na dole. Nie ma tutaj wyrywanych kartek, okienka, jest natomiast jedna plansza z wszystkimi miesiącami - co jest z resztą bardzo wygodne. Często - jak to w kalendarzach bywa - plansza zadrukowana jest ciekawym motywem, a jeśli jest to kalendarz firmowy - logiem firmy czy firmowym projektem. Skoro mamy kalendarze jednoplanszowe, to są też wersje wieloplanszowe. W tym przypadku jedna plansza to zazwyczaj jeden miesiąc, plansze ułożone jedna po drugiej miesiącami, bardzo często zadrukowane dwustronnie.

Oprócz kalendarzy ściennych, mamy też wiele innych takich jak chociażby kalendarze biurkowe. Kalendarze biurkowe bardzo popularne w biurach, nie zajmują dużo miejsca i nie są drogie w zakupie. Tego typu kalendarzyk jest wykonany w formie trójkąta z przyklejonymi kartkami do podstawy.

Kolejnym kalendarzem używanym przez zarówno firmy jak i osoby prywatne jest kalendarz w formie organizera. Jest to naprawdę bardzo praktyczny produkt, gdyż możemy go wykorzystać do swoich notatek i mieć go przy sobie, bo zwyczajnie nie zajmuje dużo miejsca.

Jak więc widać kalendarzy na rynku jest mnóstwo. Każdy ma inne przeznaczenie, przyjmuje inną formę, oraz ma inne zastosowanie. Kalendarze są produktem, który nigdy nie wyjdzie z mody.

Artykuł przygotowała Internetowa Drukarnia TPS Druk, w której ofercie znajdą Państwo ulotki składane w Starogardzie