Z życia wzięte

Dobry sprzęt to podstawa każdego sportu. W przypadku biegania warto zaopatrzyć się w zaawansowane technologicznie buty, które doskonale poradzą sobie w najtrudniejszych warunkach. Sprawdźmy, czym kierować się, wybierając najlepsze obuwie do joggingu.

Wszystko zależy od podłoża.

Wybór obuwia przeznaczonego do joggingu powinien być uzależniony przede wszystkim od rodzaju nawierzchni, po której mamy zamiar biegać. Na rynku znajdziemy ogromny asortyment butów, zarówno tych stworzonych do aktywności w terenie, jak i na hali. W przypadku joggingu w trudniejszych warunkach (las, mokra nawierzchnia), konieczna jest doskonała przyczepność podeszwy do podłoża, eliminująca ryzyko upadku i zapewniająca zwrotność na zakrętach. Buty do biegania w terenie muszą być również odporne na dokuczliwe czynniki atmosferyczne, wykonane z materiałów gwarantujących nieprzemakalność. Liczy się również przystosowanie do zmiennych warunków otoczenia - błoto, skalne podłoże. Nowoczesne obuwie do joggingu i biegów długodystansowych wyposażone jest w zaawansowane technologicznie podeszwy, które zapewniają optymalne wyniki na każdej trasie, niezależnie od jej trudności.

Typ pronujący czy supinujący?

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że istnieją różne typy stóp - w zależności od stopnia wysklepienia wyróżniamy stopę pronującą (najbardziej zbliżoną do płaskostopia), neutralną oraz supinującą (najbardziej wysklepiona). Rodzaj stopy można zweryfikować w bardzo prosty sposób - stawiając ją na piasku lub odciskając mokrą na kartce papieru. Jeśli nie chcemy bawić się w takie eksperymenty, wystarczy sprawdzić w jaki sposób ścieramy podeszwy butów. Obuwie starte bardziej po wewnętrznej stronie stopy oznacza, że jesteśmy typem pronującym. Równomierne zniszczenie - to typ neutralny, zaś typ supinujący rozpoznamy po starciu podeszwy po zewnętrznej stronie. Wybierając buty do biegania koniecznie sprawdźmy jakim typem jesteśmy, ponieważ ma to ogromne znaczenie i może uchronić nas przed niebezpiecznymi urazami - nie tylko śródstopia, ale również stawów kolanowych. Nie każdy początkujący biegacz zwraca na to uwagę, jednak naprawdę warto dopasować rodzaj obuwia to poziomu wysklepienia stopy.

Złoty środek.

Idealne dopasowanie to najważniejsza kwestia, którą musimy brać pod uwagę podczas wyboru obuwia sportowego. Intensywny wysiłek fizyczny sprzyja urazom, zwłaszcza kiedy mamy źle dobrane buty. Nie dopuszczajmy do tego, żeby obuwie do biegania było za ciasne. Idealna długość wkładki to ok. 0,5-1 cm więcej od rozmiaru naszej stopy - przy czubku powinniśmy czuć delikatny luz. Jeśli zlekceważymy to zalecenie, możemy nabawić się obrzęku i bólu paznokci. Pamiętajmy również, żeby nie wybierać zbyt luźnych butów, ponieważ nie będą stabilnie trzymać stopy podczas intensywnego treningu. Wybierając obuwie sportowe musimy kierować się zasadą złotego środka i odpowiednio dostosować rodzaj butów do naszych indywidualnych fizycznych uwarunkowań oraz terenu, po którym będziemy biegać. (źródło: http://www.butydobiegania.pl/)