Z życia wzięte

Każdy, kto zajmuje się uprawą roślin wie, że odpowiednia pielęgnacja to podstawa. Niezależnie od tego, czy hodujemy je w doniczce, czy w ogrodzie, większość potrzebnych do życia składników rośliny pobierają z ziemi, która dostarcza im makro i mikroelementów. Posiadając różnego rodzaju uprawy w ogrodzie, zazwyczaj zrywamy wyrastające z nich warzywa i owoce, przez co gleba staje się pozbawiona naturalnego pokarmu. W związku z tym musimy zapewnić jej odpowiedni zamiennik. Dzięki właściwemu nawożeniu ziemia nabiera odpowiedniej pulchności, a także użyźnia się, co pomaga w rozwoju roślin. Sprawdźmy zatem czym kierować się wybierając nawóz.

Rodzaje nawozów

Posiadając własne uprawy możemy nawozić je naturalnie - kompostem lub obornikiem, jednak nie każdy z nas ma warunki aby posiadać kompostownik. Roślinom należy dostarczać przede wszystkim składniki takie jak fosfor i azot, które w dużych ilościach znaleźć możemy w nawozach organicznych pochodzenia zwierzęcego. Nawozy organiczne są uznawane za podstawowe, dzięki nim właściwości fizjologiczne i biologiczne gleby poprawiają się. Najistotniejszymi elementami tego nawozu są kompost i obornik, ale również mączka z kości, czy nawóz świński lub gołębi. Kolejny, nawóz mineralny bogaty w potas, azot i fosfor, dostarcza roślinom niezbędnych mikroelementów. Należy jednak uważać z jego dawkowaniem, ponieważ jeśli użyjemy go zbyt dużo, możemy tylko zaszkodzić naszym uprawom. Do najbardziej naturalnych nawozów należy nawóz zielony na bazie łanów roślin, przykładowo łubinu żółtego, bobu czy peluszki, który doskonale sprawdza się w uprawach warzywniczych i sadowniczych.  

Właściwy wybór

Obecnie producenci oferują nam ogromny wybór nawozów, zróżnicowanych pod względem przeznaczenia, składu i długości działania. Mogą także występować w formie płynnej lub granulowanej. Każdy z nas może dobrać nawóz w pełni dostosowany do typu swoich upraw – np. przeznaczony do pelargonii lub trawnika. Dzięki dostarczaniu im potrzebnych składników pielęgnacja roślin stanie się ogromną przyjemnością i przyniesie oczekiwane efekty. (źródło: http://www.sklepogrodniczy.pl/).