Z życia wzięte

Wielokrotnie widziałeś je na sklepowych wystawach i na grzbietach małych pupili dumnie wędrujących przez park ze swoimi właścicielami. Zastanawiałeś się zapewne wtedy - czy to w ogóle potrzebne? Kiedyś psy nie nosiły ubranek i też były szczęśliwe. Czasy się jednak zmieniają i ubranka dla psów nie są jedynie kaprysem ich właścicieli, lecz niejednokrotnie koniecznością, która chroni nasze czworonogi przed zimnem i zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Aby dowiedzieć się więcej o tym, czy ubranka dla psa to dobry pomysł, koniecznie zapoznaj się z naszym najnowszym materiałem!

Historia ubranek dla psa

Choć wydawać by się mogło, że ubranka dla psów są chwilową modą i widzimisię współczesnej cywilizacji, należy zaznaczyć, że wcale tak nie jest! Pierwsze z nich stosowane były już dawno temu, przez Eskimosów, którzy zabezpieczali np. łapy swoich psów przed odmarzaniem i uszkodzeniami podczas długich podróży w wysokim śniegu. I choć tego ostatniego w naszej strefie klimatycznej ostatnio jak na lekarstwo, niskie temperatury zdarzają się u nas często, nic więc dziwnego, że wielu właścicielu psów decyduje się kupienie tego rodzaju wdzianka dla swojego zwierzaka. Jest to o tyle istotne, że chroni nie tylko przed zimnem, ale również uszkodzeniami, takimi jak np. popękane psie łapki od chodzenia po posolonym chodniku. Czy jednak każdy pies potrzebuje kurteczki albo sweterka?

Jaki pies potrzebuje ubranka?

Odpowiedź na pytanie zawarte w poprzednim akapicie jest bardzo prosta - nie każdy. Jaki zatem pies musi nosić garderobę w zimie? Przede wszystkim każdy schorowany pies, który ma problemy z nerkami czy kręgosłupem, o czym zapewne poinformuje Cię lekarz weterynarii i poleci odpowiedni sklep zoologiczny zaopatrzony w stosowne ubranka dla psa. Co więcej, każdy bardzo młody pies powinien takie odzienie posiadać, gdyż nie ma on jeszcze dobrze wyrobionego systemu odpornościowego i trzeba się o niego wyjątkowo zatroszczyć. O ubrankach powinni pomyśleć także właściciele psów takiej rasy jak Maltańczyki, Yorki, Buldożki i inne małe psiaki, które nie mają zbyt grubego podszerstka chroniącego przed zimnem. Jeśli jesteś właścicielem któregokolwiek z wyżej wymienionych psiaków, już dziś udaj się na zakupy!

Psia moda

Jak wszystko w dzisiejszych czasach, tak i akcesoria oraz ubranka dla psów sprowadza się do trendów. Choć nie zmieniają się one tak szybko jak w modzie dla ludzi, również w zwierzęcej garderobie zaobserwować można pewne designerskie detale, które zmieniają się co sezon. Jak wiadomo jednak, kwestia czy zdecydujesz się na szarą kurteczkę czy różową jest już Twoim indywidualnym wyborem i rzeczą gustu, o którym podobno się nie dyskutuje. Pamiętaj jednak, by przede wszystkim skupić się na funkcjonalności danego ubranka, a nie na jego wyglądzie.