Z życia wzięte

Kupno mieszkania czy domu w celu wynajmowania go innym osobom to coraz bardziej popularna forma inwestycji. Przed jego wyborem trzeba jednak poważnie przemyśleć kilka kluczowych kwestii. Jakich czynników nie można pominąć i co zrobić, aby ta długoterminowa inwestycja okazała się być w przyszłości atrakcyjna dla najemców, a dla nas jak najbardziej rentowna? 

Profil przyszłych lokatorów

Przed podjęciem decyzji o kupnie nieruchomości pod wynajem zastanów się dokładnie nad określeniem tzw. mieszkaniowego targetu. Komu będziesz chciał wynajmować to mieszkanie? Czy lokum będzie dedykowane młodym małżeństwom? A może ma być przystosowane dla studentów, turystów lub pracowników zza granicy i dla ich rodzin? Wymienione wyżej grupy docelowe stanowią obecnie najwyższy procent osób wynajmujących mieszkania w Polsce. Zdefiniowanie targetu pozwoli na podjęcie dalszych kroków dotyczących metrażu, lokalizacji takiego mieszkania i późniejszej jego aranżacji, wykończenia oraz szczegółowego wyposażenia poszczególnych pomieszczeń

Metraż, ilość i rozkład pokoi 

Liczne analizy przeprowadzane przez firmy deweloperskie i agencje nieruchomości wykazują, że największy zysk przynoszą lokale o małych metrażach. Jednak nie tylko wielkość mieszkania jest kluczowa. Interesować Cię powinna również, a może przede wszystkim ilość oraz rozmieszczenie pokoi. Bardzo dużą popularnością cieszą się ciągle kawalerki i mieszkania dwupokojowe. Gorzej przedstawia się sprawa mieszkań, w których znajdują się pokoje przechodnie, a łazienka jest połączona z toaletą. Gdybyś miał więc wybierać dwie kawalerki czy jedno duże czteropokojowe mieszkanie – zdecydowanie postaw na pierwszą opcję. Zwróć uwagę na usytuowanie lokum względem całego budynku. To znaczy czy znajduje się ono na parterze czy na piątym piętrze? Czy w tym bloku znajduje się winda? Mieszkania położone wyżej są o wiele częściej wybierane ze względów bezpieczeństwa. Najemcy boją się mieszkać na parterze, zwłaszcza w dużych miastach z obawy przed włamaniami. 

Lokalizacja

Największe miasta takie jak Warszawa, Wrocław czy Kraków zawsze będą cieszyć się ogromnym zainteresowaniem najemców. Jest to oczywiście spowodowane tym, że są w nich usytuowane najbardziej oblegane uczelnie wyższe oraz atrakcyjne miejsca zatrudnienia. Dobrym pomysłem może okazać się również postawienie na aspekty turystyczne i zakup domu szeregowego lub apartamentu zlokalizowanych w pobliżu gór lub morza. Paradoksalnie przynoszą one stałe zyski wynajmującym nawet poza sezonem letnim. Trafiają bowiem również do najemców, którzy poszukują długiego, spokojnego wypoczynku zdala od tłumu turystów. W tym przypadku lokum nie musi być aż tak dobrze skomunikowane z resztą miasta czy też znajdować się w samym jego centrum. Dobrze jednak, aby znajdowało się w pobliżu głównych atrakcji jakie proponuje dana lokalizacja (w sąsiedztwie morza, górskich szlaków). (Źródło: http://www.burco.pl/)