Z życia wzięte

Odpowiedni dobór mieszanki traw na trawnik zależy od wielu czynników. Wybierając mieszankę traw musimy wiedzieć w jaki sposób będzie użytkowany trawnik, jakie podłoże mamy przygotowane oraz w jakim miejscy usytuowany jest nasz trawnik.

Wybierając odpowiednią mieszankę traw warto już przed zakupem wiedzieć w jakich warunkach nasza trawa będzie rosła i jak będzie trawnik wykorzystywany i użytkowany. Na trawnikach zlokalizowanych w cieniu lub w miejscach zacienionych najlepiej sprawdzą się mieszanki "do cienia".

Na dekoracyjne trawniki najlepiej nadają się soczyście zielona trawy gazonowe, charakteryzujące się wolnym wzrostem. Trawy takie jednak są bardzo delikatne i źle znoszą deptanie.

Jeśli nasz trawnik ma służyć do rozgrywek sportowych najodpowiedniejsza będzie mieszanka sportowa. Intensywne deptanie takiego trawnika nie powinno zniszczyć trawy choć trawnik będzie wymagał intensywnego podlewania.

Mieszanki uniwersalne są przeznaczone do większości trawników, zwłaszcza wielkopowierzchniowych, gdyż zastosowane w nich gatunki traw nie wymagają intensywnego podlewania i nawożenia, jednak równocześnie nie stworzą tak estetycznej murawy, jak mieszanka gazonowa

Teoretycznie trawnik można obsiać tylko jednym gatunkiem trawy. W praktyce jednak trawnik złożony z różnych gatunków i odmian traw ma lepsze właściwości użytkowe. Odpowiednio dobierając nasiona można nadawać murawie konkretne cechy.

Bardzo dobrym sposobem na dobór odpowiedniej mieszanki traw jest zwrócenie się z takim pytaniem do fachowca. Firmą, która służy klientom fachową poradą w doborze mieszanki jest Centrala Nasienna PIETRZAK. Wchodząc na stronę internetową www.cnpietrzak.pl znajdziemy bardzo wiele przydatnych informacji na temat prawidłowego doboru mieszanki traw.