Z życia wzięte

Wszelkie prace remontowe wiążą się z dość dużym kosztem, gdyż najczęściej wymagają zakupu drogich materiałów oraz zaangażowania do pracy doświadczonej ekipy budowlańców. Krótka wizyta w sklepie, wstępne kalkulacja kosztów i zwykle wychodzi nam kilka czy kilkanaście tysięcy pewnych kosztów. A jak odnowić mieszkanie przy minimalnych nakładach? Wystarczy tylko odrobina chęci, dużo zaangażowania i pomysłowość!

Zmiana koloru ścian

 Ściany stanowią tło dla wszystkiego, co znajduje się w naszym mieszkaniu, dlatego warto zatroszczyć się o to, by wyglądały one jak najkorzystniej. By nie były zbyt krzykliwe, ale podkreślały piękno mebli i innych dekoracji, na które się zdecydowaliśmy. Pomalowanie ścian nie będzie zbyt kosztownym przedsięwzięciem, a pozwoli nam całkowicie zmienić charakter pomieszczenia. Nowoczesne farby i akcesoria do malowania sprawiają, że do malowania wcale nie trzeba angażować sztabu fachowców. Wszystko można wykonać samodzielnie. Wybierając idealny dla siebie kolor nie podążajmy za trendami, ale wybierzmy coś ponadczasowego. By ożywić nieco wnętrze możemy się zdecydować na zastosowanie kilku odcieni tego samego koloru – np. na przeciwległych ścianach lub we wnękach. Elegancji dodadzą natomiast kilkucentymetrowe, białe pasy imitujące listy przysufitowe.

Tapety i naklejki ścienne

Jeśli zmiana koloru nie jest możliwa, warto się zastanowić nad skorzystaniem z modnych w ostatnim czasie naklejek, szablonów malarskich czy tapet. Wykorzystać je można niemalże w każdym domowym pomieszczeniu, jednak najlepiej prezentują się w salonach i sypialniach. Oczywiście mowa o pokryciu tapetami czy innymi dekoracjami wybranych części ścian – powierzchni za kącikiem telewizyjnym czy łóżkiem w sypialni. Tapetowanie całego pokoju to gwarancja przytłaczającego efektu. (źródło: http://www.centrumtapet.pl/)

Meble

Jeśli zmiana mebli ze względu na koszty nie chodzi w grę, warto pomyśleć o zakupie jakiegoś dodatkowego elementu – designerskiego fotela lub komody, która stanowić będzie centralny punkt naszej aranżacji, a pozostałe elementy stanowić będą dla niej tło. Koniecznie jest jednak wybranie takiego elementu, który nie będzie zanadto kontrastował z posiadanym przez nas wyposażeniem. Alternatywnym rozwiązaniem będzie odnowienie posiadanych mebli przy pomocy nowoczesnych oklein bądź farb. Zmiana taka nie będzie kosztowna, a efekt z pewnością bardzo interesujący.

Oświetlenie

Bardzo częstym błędem spotykanym w naszych mieszkaniach jest nieprawidłowe oświetlenie. By podkreślić walory aranżacji, ukryć ewentualnie niedoskonałości czy wyczarować odpowiedni nastrój w pomieszczeniu, wystarczy dobrze dobrać i rozmieścić punkty świetlne.