Z życia wzięte

Wiele osób planuje naukę języka angielskiego – to już nie tylko kwestia wymogów rynku pracy, ale również dostępu do nowych informacji, które często przekazywane są w językach obcych. Oglądanie filmów, czytanie książek, zagraniczne wakacje, przeglądanie internetu – to wszystko jest znacznie łatwiejsze, gdy zna się angielski.

Naukę można prowadzić na wiele różnych sposobów – dostępne są kursy internetowe, szkoły językowe, programy do nauki angielskiego, również różnego rodzaju książki czy wyjazdy językowe. Wiele osób rozpoczyna jednak od nauki w domu, jako że jest ona łatwo dostępna i niedroga – czy jednak jest to zawsze dobre rozwiązanie?

Przede wszystkim uczenie się języków w domu, bez pomocy lektora czy native speakera, ma swoje zalety, ale też i wady, które trzeba wziąć pod uwagę. Może się bowiem zdarzyć, że nauka nie da odpowiedniego efektu lub też szybko pojawi się zniechęcenie, które zniweczy początkowe plany. Kiedy zatem lepiej NIE uczyć się angielskiego w domu?

Gdy masz słomiany zapał…

Wiele osób po prostu ma problemy z doprowadzeniem do końca rozpoczętych spraw. Gdy również do nich należysz, w takim przypadku zrealizowanie całego kursu językowego samodzielnie może być dla ciebie niewykonalne. Początkową motywację szybko zastąpi znużenie, a na horyzoncie pojawią się inne, ciekawsze zajęcia.

Gdy po pracy nie masz czasu…

Spędzasz dużo godzin w pracy, często bierzesz nadgodziny, a twój grafik nie jest ustabilizowany? Jedyne, o czym marzysz po powrocie do domu, to położenie się spać? Wtedy też samodzielny kurs językowy nie będzie dla ciebie dobrym pomysłem, ponieważ nauka, aby być skuteczna, musi być również regularna.

Gdy chcesz nauczyć się angielskiego w pełni…

Kursy do nauki w domu wprawdzie posiadają bogactwo różnorodnych informacji, niemniej jednak nie są one w stanie dać takiego samego efektu, jak w przypadku nauki ze specjalistą. Problemy pojawiają się zwłaszcza w przypadku konwersacji, słuchania ze zrozumieniem, mówienia, również pisania – gdy nie ma osoby, która mogłaby skorygować błędy, mogą być one dodatkowo utrwalone.

Jeżeli wobec tego powyższe sytuacje dotyczą także ciebie, zastanów się nad tym, czy nauka języka angielskiego w domu jest dla ciebie dobrym pomysłem. Lepiej zdecydować się na skorzystanie z zajęć w szkołach językowych, ponieważ wtedy o motywację na chodzenia na zajęcia jest znacznie łatwiej, a przy tym zawsze można skonsultować się z nauczycielem, gdy pojawiają się jakieś wątpliwości.

Przygotowanie artykułu: Szkoła językowa Lucky Luke