Z życia wzięte

Drzwi to elementy wyposażenia każdego domu i mieszkania. Bez względu na to, czy mówimy o drzwiach wewnętrznych czy zewnętrznych, zawsze trzeba pamiętać o właściwym czyszczeniu oraz konserwacji. Tyczy się to przede wszystkim drzwi drewnianych, które prezentują się najatrakcyjniej i na ogół są dość kosztowne. Utrzymując je w czystości i zapewniając prawidłową konserwację, możemy liczyć na to, że będą się doskonale prezentować i posłużą nam przez wiele lat. Jak należy pielęgnować drzwi z drewna?

Skrzydła i ościeżnice

Zdecydowanie najlepszym sposobem na utrzymanie drzwi i ościeżnic w czystości jest wykorzystanie do pielęgnacji mokrej ściereczki. Należy jednak pamiętać, by zwilżyć ją stosunkowo niewielką ilością wody, gdyż jej nadmiar może przynieść więcej szkody niż pożytku. Nie zaleca się stosowania gąbek szorujących i wielu innych materiałów, które mogą doprowadzić do zniszczenia wierzchniej powłoki drzwi. Podobny efekt można uzyskać poprzez zbyt silne szorowanie i tarcie. Większość producentów zaleca ponadto ostrożność w zakresie doboru środków czyszczących. Niewskazane są środki chemiczne oraz preparaty mogące zawierać drobiny ścierne. Niestosowanie się do zaleceń producenta skutkuje na ogół nieuznawaniem ewentualnych reklamacji.

Powierzchnie szklane

Wiele modeli, w tym również drewniane drzwi, posiada szklane wstawki, które umożliwiają doświetlenie ciemnego zwykle korytarza. Niestety nierzadko elementy ze szkła sprawiają problemy w zakresie utrzymania ich w należytej czystości. Idealnymi "narzędziami" do czyszczenia powierzchni szklanych drzwi będą: gumowe ściągacze (pod warunkiem, że są czyste i w dobrej kondycji), a także miękkie szmatki bądź gąbki. Wykorzystywanie brudnych "narzędzi" lub posiadających zbyt duże właściwości ścierne może doprowadzić do pojawienia się na szybie licznych zarysowań. Niestety drobiny zanieczyszczeń przenoszone na ściereczkach i gąbkach również powodują taki efekt, dlatego zalecane jest częste płukanie i utrzymywanie ich w czystości. Mówiąc o środkach do czyszczenia powierzchni szklanych wymienić należy przede wszystkim wodę oraz powszechnie dostępne środki chemiczne do czyszczenia szyb.