Z życia wzięte

Coraz więcej pracodawców wprowadza do swojego przedsiębiorstwa ewidencjonowanie czasu pracy swoich pracowników. Jak wygląda profesjonalna rejestracja czasu pracy? Metody są różne, elektroniczne wypierają ostatnio te tradycyjne metody. Choć rejestr czasu pracy może być kojarzony z większymi firmami, to metody ewidencjonowania czasu, w jakim pracują pracownicy znaleźć można również w mniejszych firmach.

Pracodawcy wykorzystują rejestry czasu pracy swoich pracowników, aby zwiększyć wydajność ich pracy. Aby rejestr ten przebiegał dokładnie, na rynku pojawia się coraz więcej elektronicznych sprzętów, które mają służyć tej rejestracji. Pracodawcy mają do wyboru rejestratory na karty zbliżeniowe, na odcisk palca, czytniki RCP, wykorzystujące karty chipowe i inne. Systemy te wyparły standardową listę obecności, ze względu na swoją dokładność.

Elektroniczna rejestracja czasu pracy sprawdza się szczególnie w kwestiach spóźnień oraz godzin nadliczbowych wykonywanych przez pracowników. Przy papierowej liście obecności nie sposób z dokładnością policzyć czas i ilość spóźnień czy pracy „po godzinach”. W takich przypadkach pracodawcy wybierają elektroniczną wersję ewidencji czasu pracy. Który jednak z nich wybrać, aby okazał się najskuteczniejszy spośród nich?

Warto wiedzieć, że nie wszystkie „elektroniczne” metody rejestrowania czasu pracy swoich pracowników równie dokładnie mierzy rzeczywisty czas pracy. Dlatego przed ostatecznym wyborem należy porównać rejestratory dostępne na rynku. Najpopularniejszymi z rejestratorów są te z kartami magnetycznymi oraz rejestratory RCP, czyli te wykorzystujące karty chipowe, będące często równocześnie identyfikatorami pracowników. Jednak systemy te nie są pozbawione wad. Karty takie można zgubić, poza tym w przypadku spóźnień kartę może podbić nam inny pracownik, aby uniknąć konsekwencji wynikających ze spóźnienia. Na rynku istnieją także inne elektroniczne metody ewidencjonowania czasu pracy pracowników. Znane są jako metody biometryczne, należą do nich takie metody jak rejestracja za pomocą czytnika linii papilarnych czy czytnik siatkówki. Metody te budzą więcej wątpliwości wśród pracowników, bowiem taki system nie zawsze jest przez nich dopuszczalny, a dane takie jak odciski palców czy wygląd siatkówki należy do naszych osobistych danych.

Sposoby te są jednak coraz częściej wybierane przez pracodawców ze względu na największą dokładność. Sprawdzają się one najlepiej w przypadkach spóźnień czy godzin nadliczbowych. Dlaczego? Bo rejestrując obecność pracowników za pomocą odcisków palców czy siatkówki mamy pewność, że nich oprócz nich samych nie zarejestruje się w systemie za pomocą linii papilarnych czy siatkówki, ze względu na indywidualny charakter jednego i drugiego u każdego człowieka. Krótko mówiąc, za pomocą naszego odcisku palca nikt inny nie jest w stanie wejść na teren przedsiębiorstwa. Właśnie z tego względu coraz więcej pracodawców wybiera właśnie te metody nadzorowania czasu pracy pracowników. Te systemy rejestracji czasu pracy są spotykane coraz częściej, niezależnie od wielkości zakładu pracy czy ilości pracowników.

 

Artykuł powstał przy współpracy z z firmą PTC SECURITY SYSTEMS dostawcą rozwiązań z zakresu rejestracji czasu pracy. Więcej na stronie firmowej http://biofinger.pl/