Czy wiesz, że...

Największe problemy z klimatyzacją w samochodzie osobowym to awarie układu i zanieczyszczenia mikroorganizmami i drobnoustrojami. Regularne uruchamianie, czyszczenie, serwisowanie i wymiana filtra-osuszacza zwiększają czas bezproblemowego użytkowania klimatyzacji.

Dbałość o czystość klimatyzacji

Klimatyzacja znajduje się w zdecydowanej większości dostępnych na rynku samochodów osobowych. Troska o czystość układu klimatyzacji wpływa na opiekę nad zdrowiem osób podróżujących samochodem. Brudna klimatyzacja może być przyczyną reakcji alergicznych, infekcji i podrażnień oczu. Kompleksowe odgrzybiane klimatyzacji należy wykonać przynajmniej raz w roku. Wynika to z faktu, że układ pracy klimatyzacji sprzyja rozwojowi szkodliwych dla ludzkiego organizmu drobnoustrojów. Wśród metod usuwania mikroorganizmów z układu klimatyzacji najpopularniejsze są dwa sposoby – odgrzybianie preparatami chemicznymi oraz odgrzybiane za pomocą wytwarzania ozonu.

Czynności, które zminimalizują liczbę awarii systemu klimatyzacji 

Poza regularnym czyszczeniem klimatyzacji ważne jest także przestrzeganie trzech zasad. Przede wszystkim należy systematycznie uruchamiać klimatyzację. Gdy warunki na to pozwalają, dobrze robić to także przy dodatniej temperaturze zimą. Po uruchomieniu układu, klimatyzacja powinna
być włączona razem ze sprężarką przez blisko 20 minut. W ten sposób olej i czynnik chłodzący znajdujące się w klimatyzacji zmieszają się i stworzą emulsję, która będzie chroniła wewnętrzne elementy układu przed zatarciem.

Włączenie klimatyzacji zimą przyspieszy też proces osuszania szyb. Kolejną zasadą jest coroczne serwisowanie układu klimatyzacji. W trakcie serwisowania poza czyszczeniem klimatyzacji uzupełniony zostaje czynnik chłodniczy i ewentualnie uzupełniony olej w układzie. Ostatnia zasada dotyczy wymiany filtra-osuszacza, zlokalizowanego w układzie. Element ten służy absorpcji wilgoci z układu. W chwili całkowitego wypełnienia filtra, materiał absorpcyjny zaczyna zanieczyszczać układ, co w perspektywie czasu powoduje zatarcie się sprężarki.

Filtr należy wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta lub co około 2-3 lata. Podczas zakupu filtra lepiej unikać egzemplarzy używanych. Źle przechowywany otwarty filtr-osuszacz będzie pochłaniał wilgoć z otoczenia i nie spełni swojej funkcji w układzie klimatyzacji. W przypadku problemów z uruchomieniem klimatyzacji warto sprawdzić stan paska klinowego i bezpieczniki. Elementy te są częstymi przyczynami awarii.