Z życia wzięte

Jedną z niszowych dziedzin modelarstwa RC jest modelarstwo rakietowe. Modele RC są powszechnie uważane za bezpieczne produkty, dzięki czemu ten rodzaj hobby dedykowany jest osobom w każdym wieku, także najmłodszym.

Choć nie ukrywajmy wystrzeliwanie rakiet powinno się odbywać zawsze pod nadzorem osoby dorosłej.

Modelarstwo rakietowe to bardzo atrakcyjne i spektakularne hobby. Cała zabawa polega na wystrzeleniu modelu w niebo, a także zaplanowaniu bezpiecznego lądowania rakiety. Rakiety modelarskie to nieduże modele wykonane z lekkich materiałów takich jak papier, plastik czy drewno. Posiadają silnik wypełniony prochem oraz specjalny opróżniacz, którego funkcją jest uwolnienie spadochronu, w momencie wypalenia prochu. W zależności od naszej wiedzy i doświadczenia dostępne są różne zestawy rakietowe. Specjalne modele dla początkujących zawierają zestaw gotowych półfabrykantów, który wystarczy połączyć, by wstrzelić rakietę. Z kolei doświadczeni modelarze, często modyfikują swoje modele bądź budują je samodzielnie.

Najbardziej widowiskowy jest start rakiety. Samo odpalenie nie jest skomplikowane. Należy umieścić model na specjalnej wyrzutni, a następnie podpalić lont silnika. Proch umieszczony w silniku eksploduje, tworząc energię unoszącą rakietę w niebo. Gdy cały proch ulegnie spaleniu i opróżni się komora opróżniacza uwalniany jest spadochron. Rakiety modelarskie są wielokrotnego użytku. Wystarczy wymienić silnik na nowy i znów rakieta jest gotowa do wystrzelenia w przestworza.

Modelarstwo rakietowe to ciekawa alternatywa dla okrutnie popularnych w ostatnim czasie zdalnie sterownych pojazdów. Rakiety RC to wyjątkowe hobby, które może stanowić doskonały pretekst do współdzielenia pasji przez rodziców i ich dzieci. Wspólne budowanie rakiety, jej odpalanie i obserwowanie lotu dostarcza wiele radości i satysfakcji, a także może zbudować podwaliny dla stworzenia wyjątkowej więzi miedzypokoleniowej.

Więcej o rakietach na: rakiety-rc.pl