Czy wiesz, że...

Każdemu z nas zdarza się przeprowadzać remont. Remont sam w sobie to czysta przyjemność. Jednak sprzątanie po nim do przyjemności zdecydowanie nie należy. Możemy jednak ten obowiązek znacznie sobie ułatwić, przeczytaj jak to zrobić.

Na początku do rozróżnienia mamy dwie drogi. Pierwsza to samodzielne sprzątanie, któremu poświęcimy najwięcej miejsca. Druga droga to powierzenie porządków specjalistom. Wystarczy wpisać w Google firma sprzątająca Łódź, Warszawa, czy Poznań, by móc przebierać w firmach specjalistycznych. Może się okazać, że koszt takich usług będzie niższy od spodziewanego.

Rozpoczynając sprzątanie samodzielnie powinniśmy pomyśleć o tym już przed rozpoczęciem remontu i zabezpieczyć meble, dywany, sprzęty, okna folią malarską. Pozwoli to na uniknięcie trudnego do zwalczenia zabrudzenia np. farbą czy tynkiem. Zapobiegnie to też całkowitemu zakurzeniu. Pamiętajmy też o zamknięciu pomieszczeń, które nie są remontowane. Pozwoli to na chociaż częściowe zapobiegnięcie zakurzeniu wszystkich pomieszczeń. Praktyczną radą jest rozpoczynanie sprzątania po remoncie od sufitu do podłogi, nigdy nie w odwrotnym kierunku. Powody tego są oczywiste, kurz z wyższych części np. mebli opadnie na podłogę, więc jeśli zaczniemy sprzątanie od dywanu, cała praca pójdzie na marne.

Pamiętajmy o odkurzeniu pomieszczenia zanim zaczniemy sprzątać na mokro. Pył w połączeniu z wodą wytworzy trudne do usunięcia błoto. Idealny do odkurzania po remoncie nadaje się odkurzacz przemysłowy. Ważny jest odpowiedni dobór końcówek, które nie zniszczą odkurzanej powierzchni. Pamiętajmy o tym, że nawet powierzchnie zabezpieczone przed zabrudzeniem, po remoncie mogą okazać się skurzone i wymagające gruntownego czyszczenia.

Po odkurzeniu powierzchni z pyłu i kurzu, warto wyczyścić podłogę, meble i inne zabrudzone elementy na mokro. Najlepsza do tego celu jest ścierka z mikrofibry, która świetnie wchłania wilgoć, czyści bez pozostawiania nieestetycznych smug, jest miękka i nie rysuje powierzchni. Można też użyć mopa, który nie tylko przyda się do czyszczenia podłogi, ale z racji długiego kija, może okazać się niezwykle pomocny przy oczyszczaniu wyższych partii mebli. Najwygodniejsze są mopy razem z wyciskarką, nie musimy bowiem schylać się, by wycisnąć mopa, wszystko działa szybko i sprawnie.

Przy wyborze narzędzi do sprzątania nie warto kierować się niską ceną. Droższe, ale lepsze narzędzia wykonane są z lepszej jakości materiałów i z pewnością posłużą nam znacznie dłużej. Jeżeli sprzątanie po remoncie wymaga zastosowania cięższych narzędzi i nie jesteśmy w stanie sami sobie z tym poradzić, możemy wynająć firmę sprzątającą. Sprzątanie po remoncie to nie lada wyzwanie, jednak przy zachowaniu odpowiednich zasad, nie musi być przykrym obowiązkiem.