Czy wiesz, że...

Czy fotel biurowy można dobierać pod kątem specyfiki użytkowania? Okazuje się, że wymagania wobec fotela można sprecyzować bardzo szczegółowo.

Jesteś zapalonym graczem, który potrafi spędzać przed komputerem spore ilości czasu, grając w ulubione gry? A może preferujesz oddawanie się grom na konsolach? Nie ma znaczenia, w jaki sposób grasz i czy wolisz gry na konsoli czy też na komputerze. W każdym wypadku bardzo ważne jest posiadanie odpowiedniego fotela, który zapewni prawidłową, a więc zdrową pozycję podczas wykonywania tej czynności. Choć wydaje się, że gry w konsole bądź gry na komputerze to wyłącznie relaks, nic bardziej mylnego – jeśli posiada się nieodpowiedni fotel, granie nie będzie miało z relaksem nic wspólnego. Odpowiednie fotele biurowe to w tym wypadku wygoda, dbałość o zdrowie i wiele innych istotnych cech o jakich prawdopodobnie nie mieliście wcześniej pojęcia.

fotel biurowy ergomax ergohuman comfort plus 6

Wybór fotela

Specjaliści zajmujący się kwestią ergonomii stanowczo odradzają kupowanie foteli, które wybiera się biorąc pod uwagę przede wszystkim ich stopień miękkości. To, czy na fotelu można wygodnie się „rozłożyć i poczuć niczym na tysiącu wygodnych poduszek tak naprawdę nie ma znaczenia, a wręcz przeciwnie – może nam bardziej zaszkodzić, aniżeli pomóc. Dla naszego ciała bowiem znacznie bardziej prawidłowe, odpowiednie czyli zdrowe jest spędzanie czasu na fotelu bardziej twardym, aniżeli miękkim. Co istotne – najważniejsze, aby był to fotel ergonomiczny. Najlepiej więc wyszukiwać w kategorii fotele biurowe, jak najbardziej profesjonalne. Ich cena jest dużo wyższa, ale kiedy raz usiądzie się na takim fotelu, w ogóle nie będzie się chciało myśleć o poprzednich wersjach bądź jakimkolwiek innym fotelu.

Idealny fotel powinien spełniać wszelkie normy – powinien być to fotel ergonomiczny, a więc odpowiednio wyprofilowany tak, aby zmuszać człowieka do prawidłowej pozycji ciała. Oprócz tego, istotne jest podtrzymywanie odcinka lędźwiowego, co powoduje brak bólów pleców oraz tak istotny brak zmęczenia. Taki fotel jest niezbędny nie tylko podczas grania, ale przede wszystkim w pracy. Fotele biurowe tego typu mają za zadanie nie obciążać ani kręgosłupa, ani nóg.

Ciekawostką jest fakt, iż nieco inaczej może wyglądać fotel dla gracza komputerowego a inaczej dla osoby, która preferuje gry konsolowe.

fotel biurowy ergomax ergohuman comfort plus 8

Fotel dla gracza komputerowego

Do wyboru takiego fotela można podejść na dwa sposoby – biorąc pod uwagę kwestie zdrowotne jak i kwestie praktyczne. Jeśli chodzi o praktykę i funkcjonalność warto jest zadbać o to, aby posiadać fotel z miejscem na kubek, na pada oraz dodatkowe akcesoria. Nie bez znaczenia jest również podnóżek. Jeśli chodzi o kwestię zdrowotną, to powinien być to właśni fotel ergonomiczny, najlepiej obrotowy, z możliwością regulacji właściwie pod każdym względem - wysokości, oparcia czy zagłówka. Warto zwrócić również uwagę wysokość osoby siedzącej.

fotel biurowy ergomax ergohuman skora 5

Fotel dla gracza konsolowego

W przypadku gry na konsoli wybór wygląda bardzo podobnie – tutaj jednak można pokusić się o fotel bardziej wygodny, na przykład rozkładany, bardziej przypominający fotel relaksacyjny, telewizyjny. Nie bez znaczenia jest oczywiście kwestia ergonomii i regulacji, dokładnie tak samo jak w przypadku fotela dla gracza komputerowego.

W obu wypadkach warto jest zwracać uwagę na następujące elementy:

  • regulacja wysokości siedziska

  • regulacja zagłówka

  • regulacja odchylenia oparcia

  • regulacja podnóżka

  • regulacja podłokietników

  • ergonomia (wyprofilowanie odcinka lędźwiowego)

  • jakość wykonania

Warto zainwestować w lepszy, droższy fotel – nie warto jednak kierować się wyłącznie ceną. Istotne jest to, aby wybrać fotel najwyższej jakości, który może mieć jeszcze więcej opcji regulacji niż wymienione powyżej i wykonany jest z dobrych materiałów.

Artykuł przygotowany we współpracy ze sklepem internetowym Ergo-Fotel.pl.