Z życia wzięte

Lubisz sport i wielogodzinne ćwiczenia nie są dla Ciebie wyzwaniem? Nie masz problemu z nawiązywaniem nowych znajomości i lubisz prace w grupie? Jeśli tak możesz śmiało myśleć o zostaniu trenerem personalnym. Poznaj tajniki tej profesji.

Chociaż z pozoru wydaje się to być raczej dodatkowe zajęcie – nic bardziej mylnego. Trenerem personalnym można być na pełen etat, a dodatkowo jest to całkiem intratne zajęcie. Szanse na sukces w tej branży mają zwłaszcza mieszkańcy dużych miast takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław ponieważ to tam branża fitness najszybciej się rozwija. Ludzie w dużych miastach dążą do idealnego życie na które składa się świetna praca, zarobi oraz piękna wygląd i zadbana sylwetka. Chociaż pierwsze kroki początkującego trenera na nowym rynku mogą być trudne, z czasem będzie lepiej. W tej branży kluczowe znaczenie ma opinia, początkowa ciężka praca opłaci się gdy klienci zaczną nas polecać swoim znajomym itd.

Czym zajmuje się trener personalny?

Oczywistym jest, że jak sama nazwa wskazuje, taki trener zajmuje się głównie indywidualnymi treningami. W praktyce wygląda to różnie. Z boku czasem można odnieść wrażenie, że taka osoba stoi nad swoim klientem na siłowi i wyżywa się na nim słownie. Trener personalny ma za zadanie motywować , ale nie tylko. Do jego obowiązku należy także ułożenie i rozpisanie planu treningowego, często także dobranie diety, a czasem nawet zmiana całego stylu życia. Osoba która chce zająć się taka profesją powinna być dobra w kontaktach z ludźmi, doradzać im, wspierać. Metody są różne, często zależy to od klienta z jakim współpracujemy u jednych sprawdzi się krzyk, inni będą preferować spokojne rozmowy.

Jak wygląda praca trenera? Tak na prawdę zależy to od niego. Treningi przeprowadza się zazwyczaj rano, południami i w weekendy (chociaż nie ma w tym reguły). Najczęściej jednak odbywają się one w czasie gdy klienci nie pracują (przed lub po pracy).

Kto może zostać trenerem personalnym?

Taka osoba powinna mieć pewne cechy. Najważniejsze z nich to przede wszystkim ukończony kurs trenera personalnego. Dodatkowo należy posiadać minimum średnie wykształcenie, chociaż to nie koniecznie dobrze jest mieć także ukończone studia na Akademii Wychowania Fizycznego lub innej tego typu uczelni. Oczywiście kluczowy w takim zawodzie jest dobry stan zdrowia i świetna kondycja fizyczna. Pamiętajmy też, że taka praca bywa stresująca więc przyda się odporność na stres i silny charakter.

Jak zostać trenerem personalnym?

Podstawą aby uzyskać uprawnienie w tym zawodzie jest pozytywne ukończenie kursu trenera personalnego. W trakcie takiego szkolenia uczy się podstaw z zakresu anatomii, fizjologii, organizacji treningu, technik ćwiczeń, dostosowaniu programu do potrzeb klientów, psychologii, dietetyki i suplementacji, fizjoterapii, technik relaksacyjnych, przedsiębiorczości, podstaw prawnych oraz ogólnych zasad BHP.

Ile zarabia trener personalny?

Nie ma określonych ram ani stawki godzinowej. Wszystko zależy od sytuacji, godzin pracy, indywidualnej stawki oraz doświadczenia. Początkujący trener w dużym mieście może zarobić pomiędzy 1500 a 2000 zł. Jednak z czasem i ilością klientów stawki rosną. Najlepsi i najpopularniejsi trenerzy zarabiają nawet 30 tys zł miesięcznie. Jednak do takiego wynagrodzenie wiedzie długa droga pełna ciężkiej pracy.

Zapisz się na kurs trenera personalnego w Krakowie ze szkołą Fit-Academy. Pozyskaj europejską legitymacje i certyfikat ukończenia kursu!