Z życia wzięte

Jeśli idzie o ściany i podłogi, to łazienka kojarzy się ogólnie z glazurą i terakotą. Tyle że w ostatnich latach technologie związane z "wykładaniem" łazienek rozwijają się lawinowo. I to, rzecz jasna nie zatrzyma się. Póki co mamy już w tapetach i glazurach technologię 3D.

Drewno, czy inny materiał

W obecnych czasach to już tylko kwestia gustu, bowiem każdy z tych materiałów (także drewno) jest na długie lata zabezpieczony przed wilgocią. Terakoty są łatwiejsze do utrzymania czystości, drewno daje niektórym większe wrażenie intymności i przytulności.

Warto jednak wziąć pod uwagę, oprócz terakoty czy glazury mamy całą masę innych tworzyw "niedrewnianych" służących do wykładania ścian i podłóg w łazienkach.

Jest też wybór, jeśli idzie o materiał, z którego wykonane bywają płytki, bowiem mogą to być: glazura, terakota, gres, klinkier lub płytki kamienne. Nierzadko dodaje się do tego kawałki luster różnych rozmiarów.

 bathroom 809811 1920

Rodzaje posadzek łazienkowych

W wykładaniu podłóg łazienkowych coraz większą popularnością cieszą się kompozyty wszelkiego rodzaju utwardzane żywicą poliestrową, wśród nich odlewy mineralne. Mogą one imitować wszelkie skały, choćby marmur i są bardzo praktyczne.

Czym różni się odlew mineralny od naturalnego kamieni, którym również wykłada się łazienki. Dzięki żywicy poliestrowej odlew mineralny nie ciągnie chłodem w takim stopniu jak kamień. Chociaż i kamień naturalny można zabezpieczyć izolacyjnym środkiem utwardzającym. Wśród kamieni najczęściej wykorzystywanych obecnie do posadzek znajduje się trawertyn - tylko że wcześniej potrzebuje on odpowiedniego zabezpieczenia, choćby wypełnienia por.

Ciekawie wygląda nieregularnie położony beton zalany przeźroczystą żywicą. Zresztą wszelkie przeźroczystości są coraz częściej stosowane w łazienkach, choćby imitujące wartki --strumień z kamieniami pod sedesem.

 

Drewniane podłogi w łazience

Jak wspomnieliśmy - niewątpliwie dają większe wrażenie domowego klimatu i ciepła. Mogą to być zarówno długie deski, jak i parkiet. Wybieramy drewno o jak najniższym współczynniku kurczliwości. Do tego najbardziej nadają się drzewa egzotyczne, choćby tekowe lub bambus. Z naszego drewna niezły jest do podłóg jesion o buk, po odpowiedniej obróbce i zaimpregnowaniu. Przytulność zapewni odpowiednio przygotowane panele korkowe.

 

Ściany

Ściany łazienkowe są mniej narażone na zalanie wodą, choć tu glazura najlepiej się sprawdza, tym bardziej, że producenci w aspekcie wizualnym zabezpieczają wszelkie imitacje, dzięki między innymi technice 3D. Chociaż bywają w łazienkach ściany drewniane, albo jedna z nich lub wykonane z imitacji kamienia. Umieszczane też są na ścianach łazienkowych fototapety, malowidła ręczne i lustra. Kaloryfery też już coraz częściej stanowią element dekoracyjny i wielofunkcyjny.

Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą produkującą stelaże podtynkowe - kkpol.com.