Pół żartem pół serio

Dla większości młodych (i nie tylko) ludzi internet jest łatwym i przyjemnym sposobem na komunikowanie się między sobą.Można oczywiście wysyłać do siebie wiadomości e-mail, czy zostawiać informacje na forach dyskusyjnych, jednak odbywanie rozmowy w czasie rzeczywistym z jedną lub wieloma osobami jednocześnie jest najbardziej atrakcyjne. Umożliwia to żywą dyskusję, możliwość szybkiego „dogadania się”, otrzymania od razu odpowiedzi na zadane pytania.Przez parę lat powstało dużo programów umożliwiających taką komunikację. Jeszcze niedawno największą popularnością cieszyły się kanały IRC, program ICQ. Po paru latach zostały one wyparte przez inne, działające z powodzeniem do tej pory. Do najpopularniejszych dzisiaj możemy zaliczyć Gadu-Gadu i Skype.

Wraz ze zwiększającym się zainteresowaniem takimi sposobami komunikacji powstał specyficzny „język”, którym posługują się internauci. Zawiera on dużo skrótów, często zapożyczonych z języka angielskiego, a także wyrazów pisanych w inny sposób, np. kilka wyrazów łączonych w jeden, czy wykorzystujących brzmienie spółgłosek bez użycia samogłosek. Duża część takich wyrazów powstała po to, żeby maksymalnie skrócić czas potrzebny na napisanie wiadomości. Niektóre z nich powstały w celu ukrycia wulgaryzmów (dobry przykład to „Urwał nać”, czy „WTF” (skrót z ang.), gdyż wypowiedzi, które je zawierały, są często usuwane z forów dyskusyjnych. Dla wyrażania emocji powstały tzw. emotikony. Dzięki nim piszący wiadomość może przekazać, że dane zdanie jest żartem, czy że jest na coś zły bez użycia wielu słów, a jedynie kilku znaków.Wszystkie te słowa, skróty, zapożyczenia tworzą specyficzny język internetowy, który dla osoby nieobeznanej jeszcze z internetem (nazywanej „nowym grzbietem”) może być całkiem niezrozumiały. Często może mieć ona duże problemy z przeczytaniem niektórych wyrazów, czy nawet całych zdań. Już na samym początku rozmowy może dostać słynne w sieci zdanie: „Skond klikash?”, „Ile mash latkoof?”, czy „Jak mash na imję”, W odpowiedzi na takie pytanie można otrzymać odpowiedź w stylu: „zewszont”, „s tamtont”, „z domqu”. Można też dostać wiadomość zawierającą różne twory językowe, np. qqryq (kukuryku), Gr8 (od ang. wspaniale) a także wyżej wspomniane emotikonki.W skrajnym przypadku można dostać np. taką wiadomość: Cze, thx za odp. ale IMHO to OT :).CYADla tych, którzy nie poradzili sobie z rozszyfrowaniem tego zdania załączamy małą legendę i zachęcamy do rozwiązania owej zagadki.

Najczęściej używane skróty:

BTW - (By The Way) a przy okazji,

ban - (z ang. zabronić, zakazać) wyproszenie użytkownika z dyskusji na określony czas lub na stałe,

cze - cześć,

KC - kocham cię,

PW - prywatna wiadomość,

pzdr., pozdro - pozdrawiam,

rotfl - (rolling on the floor laughing) tarzać się po podłodze ze śmiechu,

SPAM - niechciana przez odbiorcę korespondencja, w której najczęściej znajduje się reklama jakiegoś produktu,

thx - (od ang. „thanks”) dzięki,

zw., z/w - skrót od zaraz wracam,

OT - (ang. Off topic) nie na temat,

LOL - (ang. Laughing out loud) głośny śmiech,

HAND - (ang. Have a nice day) miłego dnia,

IMHO - (In my honest/humble opinion) moim skromnym zdaniem

W8 – czekaj,

Gr8 - wspaniale,

CYA - na razie,

Podstawowe emotikonki:

:) - uśmiech

:( - smutek

:D - szczerzenie zębów

:*) - uśmiech z buziakiem

:* - całus:@ - wściekły

|-) – śpiący

:P – pokazujący język

:S – zaniepokojony

8-) – cool (wyluzowany)

;) – puszcza oko

]:) – szatański uśmiech

|-( - znudzony

albo takie:

:-~) - użytkownik ma katar

:-# - użytkownik nosi aparat na zębach

:-( )-:  - użytkownik ma rozdwojenie jaźni

:-E - wampir z dużymi kłami

:-F - wampir, który musi iść do dentysty

8) - żaba lub gość w okularach

B) - żaba w okularach słonecznych

:8) - świnia

=^_^= - kot

:^) – ktoś z zadartym nosem

O:-) - aniołek

C=:-) - kucharz

+:-) - ksiądz

+-(:-) - papież

(:-| - żołnierz

=|:) - człowiek zadowolony z życia w cylindrze

?:) - blondynka

:---) - Pinokio

J:-)) - miłośnik disco-polo lub telenowel brazylijskich

:-)>== - gość w krawacie

<|-)= - Chińczyk

_:^) - Indianin

-;----,~ - jamnik

@<:) – facet w czapce zimowej

Zachęcamy do rozszyfrowania podanego wyżej zdania i przesyłania do nas innych ciekawych wyrażeń, odpowiedzi, skrótów, które napotkaliście na forach dyskusyjnych, czy podczas rozmowy na chacie.

HAND

Małgorzata Dolińska

{jcomments on}