Z życia wzięte

Kominiarz – kominiarzowi nie równy. Warto to sobie uświadomić zanim znów zadzwoni się z przyzwyczajenia po pierwszego lepszego specjalistę w usługach kominiarskich - ten faktycznie z pojęciem specjalisty może nie mieć zbyt wiele wspólnego... Jak zatem odróżnić kominiarza- partacza od tego naprawdę znającego się na rzeczy?

Zanim przejdziemy do wskazania kilku najważniejszych kwestii, które mogą nam pozwolić rozpoznać fachowego kominiarza warto przypomnieć sobie dlaczego jest to aż tak istotne. Skoro już decydujemy się na skorzystanie z usług fachowca, słusznie uznając że samodzielne czyszczenie komina nie jest najlepszym rozwiązaniem, bowiem nie posiadamy odpowiedniej wiedzy na ten temat - to faktycznie o dobrego fachowca lepiej się postarać. Usługi kominiarskie bielsko wszakże nie polegają jedynie na przejechaniu szczotką przez komin – to cała gama usług. Chodzi o kompleksowe dbanie o prawidłowy stan techniczny komina oraz całej instalacji. To niezmiernie istotne, gdyż wpływa nie tylko na komfort mieszkańców, ale także na ich zdrowie.

Dlatego właśnie trzeba wiedzieć jak rozpoznać kominiarza – specjalistę i nie oddawać swojego zdrowia i dobytku w ręce partacza w czarnym uniformie.

Jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę?

Uprawnienia – przede wszystkim.

A już na pewno, gdy chodzi o przegląd kominiarski – gdyż taką usługę może wykonać tylko i wyłącznie mistrz kominiarski. Powinien się on legitymować przynależnością do Korporacji Kominiarzy Polskich – będzie to dla Ciebie gwarancja, że faktycznie masz do czynienia z osobą posiadającą odpowiednią wiedzę wymaganą do podjęcia się tego zadania.

Ważne: do okresowego czyszczenia komina wystarczy Ci wizyta czeladnika kominiarskiego, a ten jeszcze nie będzie posiadać legitymacji.

Kominiarza dobrze jest mieć „swojego”.

Nie warto korzystać z usług różnych kominiarzy – zdecydowanie lepiej znaleźć tego jednego, któremu można zaufać. Taki bowiem będzie dobrze znał twój komin, nie będziesz musiał za każdym razem tłumaczyć mu gdzie co jest i jaka jest jego historia, a on zauważy wszelką usterkę czy jej zapowiedź odpowiednio wcześnie i sprawnie się z nią upora.

Im szybciej, tym lepiej?

W tej branży - niekoniecznie. Usługi kominiarskie bielsko mają swoją własną specyfikę, w którą wpisują się pełne prawidła. Jednym z nich na pewno jest to, że kwadrans to zdecydowanie za mało na porządne wyczyszczenie komina od kotła węglowego. Jeśli kominiarz, z którego usług zdecydowałeś się skorzystać jest typem szybkiego fachowca – powinieneś zdecydowanie bliżej przyjrzeć się jego pracy, bowiem całkiem możliwe że nie masz do czynienia z prawdziwym specjalistą.

Sadza sama się nie uprzątnie.

Ty też tego nie rób, bowiem uprzątnięcie sadzy również należy do obowiązków kominiarza. Twój tego nie zrobił? W takim razie poszukuj innego, bowiem dobry kominiarz bielsko nie zostawia po sobie bałaganu – po pierwsze dlatego, że ma świadomość, że to jego zadanie, a po drugie – dba o Klienta i dobrą reputację i na to zwyczajnie, by sobie nie pozwolił.

„Nie!” dla partactwa.

Kominiarz – specjalista nie pozwoli sobie na podpisanie źle wykonanej instalacji kominowej. Kominiarza – fachowca cechuje rzetelność, a ta zobowiązuje go do odmowy „przyklepania” komina czy wentylacji, jeśli nie są wybudowane czy zainstalowane w odpowiedni sposób. Jeśli kominiarz odmówi Ci pozytywnej opinii – wiedz, że w istocie masz do czynienia ze specjalistą i postaraj się skorzystać jak najlepiej z przekazywanych przez niego wskazówek na temat danego stanu rzeczy.

Artykuł powstał przy współpracy z godnym zaufania zakładem kominiarskim: http://www.uslugikominiarskie.com.pl - polecamy!