Z życia wzięte

Jedną z najważniejszych życiowych ról większości mężczyzn jest bycie tatą. To powinność, w którą panowie wchodzą coraz bardziej świadomi wagi swojej obecności w życiu dziecka. Współczesny ojciec to już nie tylko żywiciel rodziny i jej obrońca, strażnik moralności i dyscyplinujący nauczyciel, ale przede wszystkim… kochający tata.

Ojcowska miłość

Teraźniejszy model rodziny nie zakłada sztywnego podziału ról i obok, kluczowej dla rozwoju dziecka, miłości matki – podkreśla również istotność miłości ojca. Okazuje się, że tata potrafi równie dobrze opiekować się dzieckiem i wytworzyć z nim równie głęboką więź. Ojcowie coraz częściej i coraz chętniej uczestniczą w porodach, a następnie aktywnie włączają się w pielęgnację i wychowanie korzystając z urlopów tacierzyńskich (ojcowskich) i rodzicielskich. Ta ojcowska miłość przynosi spore profity dzieciom, które według badań są bardziej kompetentne społecznie i poznawczo oraz mniej skłaniają się ku stereotypom płciowym (w stosunku do dzieci wychowywanych w mocno tradycyjnym modelu rodziny, z wyraźnym podziałem ról). Miłość ojca i jego aktywna obecność w życiu potomka pozwala dziecku zbudować pozytywny obraz samego siebie i wysokie poczucie własnej wartości, pozytywnie wpływa na socjalizację małych dzieci oraz umiejętność regulowania emocji (w tym radzenia sobie z trudnymi emocjami). Zabawy proponowane dziecku przez tatę są często bardziej stymulujące i intensywniejsze pod względem fizycznym niż te oferowane przez mamę, a co za tym idzie – maluchy podczas figli z tatą spontanicznie i dynamicznie wyrażają emocje i uczucia. Bycie rodzicem wymaga bycia człowiekiem uważnym i otwartym na potrzeby dziecka, posiadania merytorycznej wiedzy, na której można się oprzeć w działaniach wychowawczych, ale również intuicji. Mówi się, że ojcostwo to dyscyplina dla długodystansowców, na których na mecie czeka wychowany przez nas szczęśliwy i wartościowy młody człowiek.

Historia Dnia Ojca

Dzień Ojca i Dzień Matki, to okazja, by symbolicznie podziękować rodzicom, za ich obecność w naszym życiu, za czas, poświęcenie i trud, który wkładają w nasze wychowanie, za cierpliwość, otwartość i miłość. Dzień Ojca ma zdecydowanie krótszą tradycję niż święto mam. Po raz pierwszy część ojcom oddano na początku XX wieku, w Stanach Zjednoczonych. Pomysłodawczynią święta była Sonora Louise Smart Dodd, chcąca w ten sposób podziękować i oddać hołd swojemu tacie, który po przedwczesnej śmierci żony samotnie wychował szóstkę dzieci. Pierwszy festyn odbył się 19 czerwca 1910 roku w rodzinnej miejscowości familii, w miejscowości Spotkane. Kolejni prezydenci Ameryki podnosili rangę wydarzenia: swoją obecnością na nim  zaszczycił  sam Woodrow Wilson, wprowadzając święto do kalendarza  oraz podpisując prezydencką proklamację, wedle której trzecia niedziela czerwca została uznana za Dzień Ojca. W 1974 roku prezydent Richard Nixon zatwierdził święto oficjalnym aktem prawnym. W poszczególnych krajach Dzień Ojca obchodzony jest w różne dni roku, np.: Litwini świętują w pierwszą niedzielę czerwca, Austriacy – w drugą, a ojcowie z Holandii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych – w trzecią. W Niemczech Dzień Ojca celebrowany jest jako Dzień Mężczyzny i obchodzony w dniu uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego (czyli 39 dni po Niedzieli Wielkanocnej). Hiszpanie, Portugalczycy i Włosi świętują Dzień Ojca przed matkami – już 19 marca, a Skandynawowie – dopiero w drugą niedzielę listopada. Polscy ojcowie po raz pierwszy świętowali 23 czerwca 1965 roku i to właśnie pod tą datą znajdziemy w kalendarzu oficjalny Dzień Ojca.

Prezent dla taty

Jest święto… są i prezenty! Prezent dla taty może być niewielkim, symbolicznym upominkiem, albo podarunkiem wartościowym również pod względem materialnym. Każdy ojciec ucieszy się z drobiazgu, który dziecko zrobi dlań samo (ewentualnie z pomocą mamy): tradycyjna laurka, obrazek z motywem odciśniętych dziecięcych dłoni lub stóp, odręcznie wykonany album upamiętniający wspólne chwile taty i dziecka, zabawny breloczek do kluczy zrobiony choćby z makaronu lub po prostu ramka z rodzinnym zdjęciem. Jeżeli jednak chcemy uczcić to wyjątkowe święto w sposób szczególny – sięgnijmy po wyjątkowy prezent i zaskoczmy mężczyznę czymś niezwykłym. Wiele inspirujących pomysłów na zapierające dech w piersiach prezenty znajdziemy tutaj: http://www.wyjatkowyprezent.pl/pomysl-na-prezent/prezenty-dla-taty. Zamiast kolejnego swetra, krawata lub portfela – można wybrać voucher na dowolne atrakcje: od możliwości poprowadzenia wyścigowego samochodu, przez przejażdżkę czołgiem lub lot motolotnią, po kurs nurkowania lub strzelania z broni palnej. O czym marzy tata?