Z życia wzięte

Większość Polaków nie wykorzystuje urlop wypoczynkowy w całości. Powodem jest najczęściej brak pieniędzy albo brak... pomysłu, gdzie wyjechać na wakacje, by wypoczynek był jednocześnie udany i ekonomiczny. Oto nasze propozycje na rodzinny urlop z dziećmi.

Tydzień za granicą w opcji all inclusive rodzinę z dwójką dzieci może kosztować od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od kierunku wyjazdu, sezonu i warunków w hotelu. Jest jednak szansa na to, by obniżyć ten koszt.

Unikać kurortów

Urlopy w znanych kurortach zazwyczaj są drogie – właśnie dlatego, że są znane i w sezonie urlopowym oblegane przez turystów. I dotyczy to nie tylko zagranicznych kierunków, ale również rodzimych gór, morza i jezior. Międzyzdroje, Mrągowo czy Zakopane – to miejsca, gdzie na wakacje z dzieckiem trzeba będzie przeznaczyć nawet do tysiąca złotych więcej niż w miejscowościach mniej znanych i nie kojarzących się z turystyką. Warto rozejrzeć się w okolicy kurortów: na pewno są tam miejsca mniej popularne, ale równie urokliwe i zdecydowanie tańsze.

Urlop niedaleko domu

Przyzwyczailiśmy się do komunikatów, że udany urlop – to ten spędzony za granicą. Wcale nie trzeba jednak ruszać tam, gdzie na wakacje z dziećmi jedzie sąsiad. Udane chwile z rodziną można równie dobrze spędzić w pobliskim ośrodku wypoczynkowym. Polska bogata jest w piękne lasy, rzeki i jeziora. Można wykorzystać więc czas zarówno aktywnie, spływając kajakami, grając w siatkówkę na plaży, czy badmintona, jak i leżakując i zażywając słonecznych kąpieli. Jeśli dzieci są starsze, można zaproponować im nocleg pod namiotem.

Tanie bilety lotnicze

Chcąc koniecznie pokazać dzieciom miejsca poza granicami Polski, warto wcześniej zacząć planować wyjazd. Bilety lotnicze można bowiem kupić już od złotówki, o ile jednak zrobi się to z co najmniej kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Warto więc uzbroić się w cierpliwość i polować na okazje.

Wyjazdy poza sezonem

Wakacje poza głównym sezonem urlopowym – to kolejny pomysł na tańsze wakacje. Sezon zazwyczaj zaczyna się w maju i trwa do września. W październiku ceny na te same usługi co w lipcu są kilkukrotnie niższe. Może niekoniecznie, ze względu na warunki pogodowe, ta opcja nadaje się na plażowe wakacje nad Bałtykiem, ale jak najbardziej warto rozważyć tę opcję w wypadku wakacji na południu. Nad Morzem Śródziemnym w październiku wciąż jest bardzo ciepło, a ceny na wakacje z dziećmi są zaskakująco niskie. Ostatnio trafił mi się ciekawy artykuł odnośnie popularnych kierunków urlopowych.

Wyjazd kulturoznawczy

Skoro jedziemy gdzieś na wakacje z dziećmi, to czemu nie może to być wyjazd kulturoznawczy do innych miast w Polsce lub Europie. Obecność w stolicach i metropoliach daje sporo możliwości na spędzenie bardzo taniego i jednocześnie poznawczego urlopu. Dojechać tam można pociągiem albo autobusem (lub wynajdując wcześniej tanie bilety lotnicze), a nocleg znaleźć za pośrednictwem serwisów internetowych, publikujących ogłoszenia lokalnych mieszkańców. Niektóre atrakcje turystyczne są nieodpłatne, a te kosztujące sporo mają bardzo często darmowe wejście w wybrany dzień tygodnia. Parę przydatnych informacji warto zebrać przed wyjazdem, a potem już tylko czerpać przyjemność z urlopu.