Czy wiesz, że...

Jazda na rolkach stała się popularnym, zarówno wśród dorosłych, jak również dzieci sposobem aktywnego spędzania wolnego czasu. Coraz więcej osób w różnym, czasem bardzo dojrzałym wieku, decyduje się na zakup i użytkowanie rolek. Aktywność fizyczna związana z jazdą na rolkach znakomicie wpływa na kondycje, pomaga kształtować mięśnie nóg, a poza tym jest bardzo przyjemna bez względu na stopień zaawansowania oraz umiejętności balansowania i jazdy na rolkach. Wiele osób nie posiadających umiejętności jazdy na łyżwach zastanawia się, czy rolki są dobrym pomysłem. Odpowiedź brzmi – zdecydowanie tak. Strój do jazdy na rolkach to nie tylko wygodne, sportowe ubranie, ale również istotne dodatki, jak kask oraz ochraniacze na łokcie i kolana, o co trudno w przypadku jazdy na łyżwach.

Wybór odpowiednich rolek – rodzaje kół i ich właściwości

Podstawowym elementem budowy rolek, charakteryzującym sposób i prędkość jazdy, a także przeznaczenie dla osoby początkującej lub zaawansowanej w temacie są kółka. Rolki posiadają po cztery kółka ustawione w linii prostej.

Kupując pierwszą w życiu parę rolek warto postawić na solidne, wykonane z dobrej jakości materiału rolki, dlatego warto wybrać takie, których kółka wykonane są z uretanu (poliuretanu). Tego typu kółka mogą być małe lub duże, miękkie lub twarde. Wielkość kółek oznacza się w milimetrach, natomiast twardość literą A i liczbami od 74 (bardzo miękkie) do 101 (bardzo twarde). Małe i miękkie kółka oznaczają wolniejszą, bardziej stabilną jazdę i duży komfort użytkowania, przy czym szybciej się zużywają, ale są dobrym wyborem w przypadku nauki jazdy na rolkach. Duże i twarde kółka są mniej stabilne, ale za to gwarantują szybszą jazdę i wolniej się zużywają.

Sprawdź te rolki – sklep internetowy sportrebel.pl

Buty - usztywnienie i stabilizacja w kostce

Buty, do których przymocowana jest płoza z kółkami muszą przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo i przeciwdziałać ewentualnym urazom i skręceniom podczas nagłych zwrotów w czasie jazdy. Optymalnym wyborem są buty miękkie dające wygodę ruchów zaopatrzone w kompozytową, usztywnianą cholewkę zaopatrzoną w klamry i zapięcia prawidłowo utrzymujące but na nodze.