Z życia wzięte

Na rynku coraz głośniej robi się na temat kotłów wodnych. Czym w zasadzie one są? Otóż, w spalinach kotłów jest para wodna. W wyniku jej skraplania uwalniane jest ciepło, które można wykorzystać do ogrzewania domu. Aby jednak było to w pełni możliwe potrzebny jest do tego celu kocioł kondensacyjny. Sprawdź, jak jest zbudowany i w jaki sposób działa kondensacyjny kocioł gazowy. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych porad odnośnie zasad przy tworzeniu dobrej instalacji centralnego ogrzewania pod to rozwiązanie.

Skraplanie pary wodnej

W momencie, kiedy jakaś substancja zmienia swój stan skupienia, to pomiędzy nią a samym otoczeniem wymieniana jest energia. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że aby litr wody o temperaturze 100°C zamienić w parę wodną konieczne staje się dostarczenie do niej 0,6 kWh energii. Tę energia możliwa jest do odzyskania poprzez skraplanie pary wodnej. Zmieniając się z gazu w ciecz, oddaje ona do otoczenia energię nazywaną ciepłem skraplania.

Jak zbudowany jest kocioł kondensacyjny?

Niektóre kotły wodne - grzewcze, które możemy spotkać na rynku zajmują się wykorzystywaniem tego zjawiska. Są one technicznie znacznie bardziej zaawansowane i zużywają znacznie mniej paliwa. Efektem tego jest tańsza eksploatacja niż w tych, w których nie dochodzi do kondensacji pary wodnej. Trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że kotły kondensacyjne są droższe. Przez długi czas ich produkcja była uważana za zupełnie nieopłacalną. Wychodzono z założenia, że skoro prosty palnik atmosferyczny i wymiennik ciepła z miedzianych rur jest w pełni wystarczający, by gazowy kocioł mógł osiągnąć sprawność zbliżoną do 90%, to nie warto było komplikować jego budowy, żeby zmniejszyć zużycie paliwa zaledwie o kilkanaście procent.

Niemniej jednak rozwój technologii doprowadził do tego, że zbudowanie niezawodnego kotła wodnego o niewielkich rozmiarach stało się znacznie prostsze i przystępne cenowo. Jednocześnie przy stałym wzroście cen paliw coraz to większą wagę przywiązuje się do ilości zanieczyszczeń emitowanych do środowiska. Efektem tego jest, że od kilku lat zdecydowana większość nowych modeli kotłów wprowadzanych to rynek to kotły kondensacyjne. Olejowe, mimo faktu, że powstają, w naszym kraju wciąż są jeszcze zbyt drogie, by przekonać do nich wielu klientów.

Jak działa kocioł wodny?

Ze spalania paliw kopalnych, składających się głównie ze związków węgla i wodoru, uzyskuje się dwutlenek węgla (CO2) i parę wodną (H2O). Woda jest też jednym ze składników każdego paliwa oraz powietrza, które dociera do palnika kotła. Rezultatem tego jest fakt, że spaliny z kotłów w dużej części składają się z pary wodnej. Jeżeli jeszcze weźmie się pod uwagę to, że w warunkach, jakie występują w układzie spalinowym łatwo ulegają one kondensacji, czyli przechodzi ze stanu gazowego w ciekły. Wystarczające jest, że spaliny są chłodzone w wymienniku ciepła kotła do temperatury, która dla gazu ziemnego spalanego w dobrze wyregulowanym palniku wynosi mniej więcej 57°C. Nieco niższa (mniej więcej o 3°C) jest w przypadku spalania w kotle propanu. Ponadto ciepło uwalniane w trakcie spalania paliwa w kotle jest zwykle odbierane przez wodę, która przepływa przez wymiennik ciepła spaliny- czyli wodę.

Warto nadmienić, że w zwykły kocioł jest skonstruowany tak sposób, że temperatura spalin po przepłynięciu przez niego nie obniża się do mniej niż 100°C. W kondensacyjnych jest ona znacznie niższa, by spaliny oddawały ciepło skraplania podgrzewanej wodzie.

Więcej na temat kotłów wodnych można przeczytać tutaj: http://www.jaw.pl/2016/01/kotly-wodne-w-przemysle/