Zdrowie

Choroby stawów poważnie utrudniają codzienną egzystencję, a problemy związane z wykonywaniem najprostszych czynności znacznie ograniczają samodzielność. Dodatkowym utrudnieniem jest ciągły ból oraz pogorszenie ogólnego stanu zdrowia. Co każdy z nas powinien wiedzieć na ich temat? Na jakie niepokojące objawy należy zwrócić szczególną uwagę?

Niepokojące objawy

Podobnie jak w przypadku innych chorób, tak i przy chorych stawach najlepsze efekty przynosi szybkie leczenie. Im wcześniej zostanie wykryta choroba, tym szybciej można podjąć z nią skuteczną walkę i ograniczyć szkody przez nią wyrządzone.Niestety, wiele symptomów bywa ignorowanych, przez co choroba postępuje i czyni coraz większe spustoszenia.

Jedną z bardziej podstępnych dolegliwości związanych ze stawami jest reumatoidalne zapalenie stawów. Ta przewlekła choroba objawia się w dość niewinny sposób. Lekka gorączka i ból mięśni zwykle są odbierane jako atak grypy lub przeziębienia. Uczucie zmęczenia oraz brak apetytu również nie każdemu kojarzą się z chorobami stawów. Tymczasem w ten właśnie sposób stawy zaczynają informować nas o chorobie, która dopiero szykuje się do „właściwego” ataku.

Bardziej czytelne są już te objawy, które jasno wskazują na problemy ze stawami. Bóle i obrzęki stawów, uciążliwe poczucie ich sztywności (szczególnie z rana) oraz problemy związane z poruszaniem się są już sygnałami rozwiniętej choroby.Niestety w większości przypadków chory zgłasza się do lekarza dopiero w chwili, gdy wszelkie objawy świadczyć zaczynają o zaawansowanym stopniu choroby.

W podobny sposób objawia się artretyzm oraz inne choroby związane ze stanem zapalnym. Gorączka, nagła utrata masy ciała oraz uczucie ciągłego zmęczenia są ich najczęstszymi objawami, zatem ignorować ich nie można.

Gdzie szukać pomocy?

Osobom dotkniętym chorobami stawów niezbędna jest i fachowa pomoc medyczna, i odpowiednie wsparcie psychiczne. Dla takich osób ważne są również aktualne informacje na temat możliwości leczenia oraz porad, dzięki którym można lepiej radzić sobie z chorobą. Z pomocą przychodzą tu m.in. strony internetowe, jak http://www.nastrazyzdrowia.pl/, na których można zapoznać się zarówno z informacjami o objawach chorób stawów, pomocnych suplementach diety, jak i z zaleceniami dietetycznymi. Od lat powstają również grupy wsparcia, zakładane przez pacjentów cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów. Wspólna walka z codziennymi problemami staje się łatwiejsza, podobnie jak upowszechnianie wiedzy na temat chorób stawów, ich przyczyn i symptomów.