Z życia wzięte

Wielu z nas nie wyobraża sobie spędzać lata w jednym miejscu. Lubimy weekendowe wycieczki do pobliskich miast i ciekawych miejsc. Są też tacy, którzy na co dzień poruszają się po mieście samochodem i spędzają w nim długie godziny. Latem obowiązkowo w każdym samochodzie wyposażonym w klimatyzację czuć przyjemny chłód. O czym jednak pamiętać, korzystając z klimatyzacji w samochodzie?

Przed wyruszeniem w trasę zabieramy niezbędny sprzęt, taki jak nawigacja GPS czy drogowy atlas Polski, napoje i przekąski, a także sprawdzamy stan techniczny pojazdu i uzupełniamy płyny. Wsiadając do nagrzanego samochodu często zapominamy o tym, by choć na chwilę przewietrzyć go, opuszczając szyby. Bardzo często odpalamy silnik i zamykamy drzwi, wyczekując przyjemnego chłodu. Niestety to błąd… Poznajcie 4 zasady korzystania z klimatyzacji w samochodzie:

1. Po wejściu do pojazdu przewietrz wnętrze

Zwłaszcza jeśli Twój samochód stał w pełnym słońcu przez kilka godzin. Z pewnością temperatura w środku przypomina Ci saunę, a choć minuta przebywania w środku sprawia, że natychmiastowo oblewasz się potem. Specjaliści zalecają, by najpierw otworzyć drzwi i okna, zapewniając pojazdowi wentylację. Przed uruchomieniem klimatyzacji dobrze jest przejechać kilkaset metrów i przewietrzyć środek, by temperatura wewnątrz nieco się obniżyła. Dopiero po chwili możemy załączyć klimatyzację. Takie zabiegi ograniczą wysokie zużycie paliwa i ułatwią pracę sprężarki. Podstawową i powszechnie znaną zasadą schładzania wnętrza jest to, by zamknąć szczelnie wszelkie okna i szyberdach.

2. Bądź cierpliwy - nie ustawiaj maksymalnej mocy

W przeciwnym razie Twoja sprężarka może zużyć się w ekspresowym tempie, a zakup nowej może być bardzo kosztowny. Poczekaj chwilę, a unikniesz wysokiego zużycia sprzętu, jednocześnie nie przeziębiając się. Ustawienie strumienia o maksymalnej mocy prosto na kierowcę lub pasażerów może skończyć się poważnym przeziębieniem, bólem gardła i katarem.

3. Uruchamiaj klimatyzację także jesienią i zimą

Po pierwsze klimatyzacja nie tylko chłodzi, ale także wysusza, dlatego może okazać się prawdziwym zbawieniem dla zaparowanej szyby. Jesienna mżawka czy zimowe opady śniegu wniesione na butach do samochodu mogą skutecznie utrudnić widoczność kierowcy. Po drugie preparat, który odpowiada za spadek temperatury to mieszanina zawierająca olej, który gwarantuje smarowanie układu sprężarki. Dlatego też dobrze jest od czasu do czasu odpalić klimatyzację także poza letnimi miesiącami.

4. Nabijaj, czyść, odgrzybiaj

Sezonowa wizyta w serwisie klimatyzacji powinna załatwić tę kwestię. Profesjonaliści zalecają, by przynajmniej raz w roku udać się na przegląd instalacji, podczas której fachowiec wyczyści układ, wymieni filtry, odgrzybi elementy, sprawdzi szczelność przewodów i poziom zużycia sprężarki. Nie wszyscy wiedzą, ale kurz, zanieczyszczenia, które kryją się pod kokpitem mogą być bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia.