Z życia wzięte

Młynek zlewozmywakowy, rozdrabniacz zlewozmywakowy, młynek koloidalny – można go różnie nazwać, ale za każdy razem pełni w kuchni taką samą i niezwykle ważną funkcję: mieli wszelkie odpadki organiczne – od obierek z warzyw, aż po drobne kości. Jedno zdanie – a już wiadomo dlaczego warto go mieć. Przyjrzyjmy się jednak temu urządzeniu nieco bliżej.

Skąd się wziął młynek zlewozmywakowy w naszych kuchniach?

Wszystko zaczęło się w USA już na początku XX wieku, kiedy to powstały pierwsze młynki zlewozmywakowe. W związku z tym, że w Stanach Zjednoczonych są znane od dawna dzisiaj możemy je znaleźć właściwie w domu każdego porządnego obywatela Ameryki, od jakiegoś czasu są także i w europejskich kuchniach. Użycie młynków zlewozmywakowych ma jednak największe znaczenie, wszędzie tam, gdzie używane są mniej lub bardziej profesjonalne zlewozmywaki gospodarcze. Znajdziemy je w nowoczesnych lokalach gastronomicznych oraz w każdej profesjonalnej kuchni.

Dlaczego jest tak istotny?

Chodzi o usuwanie odpadków organicznych w sposób jak najbardziej ekonomiczny, a właśnie solidne młynki zlewozmywakowe na to pozwalają. Niosą ze sobą korzyści takie jak:

  • zapobieganie zatykania się zlewów,
  • niedopuszczenie do powstawania procesów gnilnych,
  • eliminowanie resztek pożywienia,
  • przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się gryzoni i insektów,
  • zminimalizowanie kuchennych, przykrych zapachów pochodzących np. z kosza na śmieci
  • utrzymanie porządku i higieny w pomieszczeniach kuchennych

O kwestiach technicznych słów kilka

Przed zakupem młynka zlewozmywakowego warto poznać kilka kwestii dotyczących technicznej strony jego użycia. Rozdrabniacz jest instalowany bezpośrednio między zlewem, a syfonem. Wybierając odpowiedni młynek przede wszystkim należy patrzeć na jego grubość tj jeśli zlew ma więcej niż 23 mm grubości to konieczne będzie już stosowanie dodatkowego reduktora. Najlepsze rozdrabniacze są wzbogacone o profesjonalne mocowanie, dzięki której ich szczelność ze zlewem jest na najwyższym poziomie.

Artykuł powstał we współpracy z http://www.sklep100.pl/.