Z życia wzięte

Iluminacje świąteczne stały się już od kilku dobrych lat nieodzownym elementem gwiazdkowej atmosfery. Coraz chętniej i coraz dekoracyjniej przyozdabiane są przed świętami Bożego Narodzenia liczne parki, skwery, ciągi uliczne, galerie handlowe, place w centrach miast czy nasze własne ogrody i tarasy. Świąteczna aura wychodzi z naszych domów i w oryginalny sposób komponuje się z drzewami, krzewami, latarniami, dachami czy ścianami budynków.

Producenci wielkogabarytowych ozdób świątecznych oraz iluminacji świetlnych prześcigają się w kreowaniu coraz bardziej ciekawych, oryginalnych i zaskakujących form dekoracji. W ogrodach, na placach i w parkach prym wiodą sanie Świętego Mikołaja zaprzężone w wesołe renifery, w towarzystwie lampek LED rozwieszonych na gałęziach drzew, dzwoneczków, gwiazd, ledowych girland i innych symboli zwiastujących nadejście Bożego Narodzenia.  

Iluminacje świąteczne doskonale uzupełniają gwiazdkowy klimat oraz podkreślają wyjątkowość tych dni a także ich uroczysty charakter. Pozwalają przechodniom w każdym wieku wrócić myślami do dzieciństwa i choć na chwilę poczuć się magicznie, błogo i beztrosko. Cieszą oczy zarówno najmłodszych, jak i najstarszych i nastrajają do wieczornych, romantycznych miejskich spacerów.  

Symbolika dekoracji bożonarodzeniowych 

Bożonarodzeniowe ozdoby, zarówno w wersji tradycyjnej jak i w formie iluminacji świątecznych mają nie tylko zdobić przestrzeń, ale i przypominać o prawdziwym sensie Świąt.   

Choinka 

Choinka, czyli wiecznie zielone drzewko gości w tradycji bożonarodzeniowej już od XVI wieku. Jest symbolem wieczności oraz nadziei na odrodzenie się życia zarówno w naturze jak i w znaczeniu duchowym. Choinki LED są niezwykle popularnymi iluminacjami, stosowanymi w otoczeniu kościołów czy na placach staromiejskich.  

Gwiazda betlejemska 

Wigilijną wieczerzę od zawsze tradycyjnie rozpoczynamy od pojawienia się na niebie pierwszej gwiazdy. Tradycja wywodzi się oczywiście od gwiazdy betlejemskiej, którą dostrzegli Trzej Królowie. Gwiazdy doskonale prezentują się zarówno solo, jak i w innych aranżacjach świątecznych. Popularne iluminacje latarniowe bardzo często zawierają właśnie ten świąteczny motyw gwiazdy. 

Prezenty 

Zwyczaj obdarowywania się prezentami podczas wieczoru wigilijnego został nazwany Gwiazdką, gdyż prezenty wręczało się w czasie, gdy na niebie dostrzeżona została właśnie pierwsza gwiazda. Pakunek owinięty kokardką to także symbol dzieciństwa i wspólnych spotkań z rodziną. Nic dziwnego więc, że motyw prezentu tak chętnie wykorzystywany jest do tworzenia atrakcyjnych iluminacji ledowych i pojawia się w centrach miast, galeriach czy na terenie prywatnych posesji. 

Kolory iluminacji świątecznych 

Tradycyjna kolorystyka Świąt Bożego Narodzenia to oczywiście czerwień (barwa krwi czyli życia oraz symbol serca i miłości), zieleń (symbol nadziei), złoto (symbolizujące blask gwiazdy betlejemskiej) oraz biel (czystość, niewinność, śnieg). Producenci iluminacji świątecznych wykorzystują najczęściej właśnie te kolory, podkreślając ich bożonarodzeniowe znaczenie.