Z życia wzięte

Jeśli szukasz niebanalnego, odważnego, prezentu, a nie masz pewności czy osoba, którą chcesz obdarować odważy się skoczyć ze spadochronem to podaruj jej lot w tunelu aerodynamicznym.

Nie wszyscy bowiem wiedzą, że tunele powietrzne nie służą tylko do testów aerodynamiki maszyn. Jeśli taki strumień powietrza zostanie skierowany bezpośrednio w górę, wówczas przy odpowiedniej mocy jest w stanie on zrównoważyć siłę grawitacji. Co to oznacza w praktyce? Świetną zabawę! Człowiek może unosić się nad podłożem jak ptak, doznać niesamowitego uczucia latania! Takie wrażenia do niedawna dostępne były jedynie dla skoczków spadochronowych. To oni doznawali takiego uczucia podczas swobodnego spadania w czasie skoku. Teraz już nie musisz iść w ich ślady. Wystarczy, ze odwiedzisz specjalne miejsce gdzie znajduje tunel aerodynamiczny.

tunel

Taki lot to prawdziwa gratka dla miłośników sportów ekstremalnych. Dzięki tunelowi można na własnej skórze poczuć to, co czują skoczkowie. Ta niebanalna rozrywka może być świetnym prezentem.

Jak działa tunel aerodynamiczny?

W uproszczeniu można powiedzieć, że tunel aerodynamiczny jest to taka ogromna tuba, która ma wiatrak u swojej podstawy. Strumień powietrza w tunelu aerodynamicznym osiąga prędkość 200 kilometrów na godzinę, dzięki czemu można niemal położyć się na powietrzu.

Jak ubrać się do skoku?

Wystarczy założyć wygodne ubranie, najlepiej sportowe, nie krępujące ruchów.

Czy utrzymanie się w powietrzu jest proste?

W zasadzie, aby utrzymać się w powietrzu w odpowiedniej pozycji trzeba do tego użyć większości mięśni. Jest to nie lada wyzwanie. Przed lotem w tunelu przechodzi się szkolenie teoretyczne które trwa około 15 minut. Podczas niego instruktorzy przekazują niezbędną wiedzę, na przykład jak znaleźć swój środek ciężkości. Jest to kluczowa sprawa, by móc najlepiej wykorzystać możliwości tunelu.

Ile czasu trwa lot?

To zależy od danego miejsca. Jedne oferują na przykład dwa loty po 90 sekund, inne jeden lot aż trzy minutowy.

Wydaje się to krótki czas, lecz w rzeczywistości taki lot jest dość sporym wysiłkiem fizycznym, po którym odczuwa się mięśnie o istnieniu których czasem się nawet nie wiedziało. Dla przykładu swobodne spadanie w skoku spadochronowym z wysokości 4000 metrów trwa 50-60 sekund.

Czy lot jest bezpieczny?

Nas przebiegiem lotu czuwa profesjonalna ekipa, która dba o bezpieczeństwo. Aerotunel wyposażony jest w siatki bezpieczeństwa, nie pozwalające na zbyt wysoki lot. Dzięki czemu nieprzewidziane zdarzenia są zminimalizowane. Ponadto każdy kto wchodzi do tunelu dostaje kask oraz kombinezon. Bezpieczeństwo zapewnia instruktor w komorze lotów a także operator tunelu,który zajmuje się regulacją siły wiatru i potrafi bardzo szybko zareagować i zmniejszyć moc tunelu.

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania?

Warunkiem realizacji jest brak przeciwwskazań medycznych. Lotów nie powinny odbywać osoby chorujące na:

  • choroby serca i płuc,

  • cukrzycę,

  • astmę

  • epilepsję,

  • choroby neurologiczne,

  • choroby zakaźne,

  • choroby przewlekłe układu ruchu

Voucher na lot można zamówić przez stronę internetową http://profly.pl. Znajdziemy tam wolne terminy, galerię oraz praktyczne wskazówki.