Z życia wzięte

Ty i Twoja trzynastoletnia pociecha staniecie w tym roku przed koniecznością wyboru gimnazjum? Podpowiemy Wam na co zwrócić uwagę.

Klasy profilowane w gimnazjum

Gimnazjum to kolejny obowiązkowy etap na edukacyjnej ścieżce Twojego nastoletniego już dziecka, które z pewnością wykazuje zainteresowanie konkretnymi dziedzinami nauki, zatem pierwszym kryterium powinna być możliwość rozwijania pasji. Przejrzyjcie oferty placówek i sprawdźcie, która z nich najlepiej odpowiada na Wasze indywidualne potrzeby. Z reguły szkoły wychodzą naprzeciw oczekiwaniom uczniów i ich rodzicom i tworzą klasy profilowe, np. z rozszerzonym językiem angielskim, informatyczne, plastyczne, itp.

Zajęcia dodatkowe

Drugim aspektem, który warto wziąć pod uwagę przy wyborze gimnazjum jest oferta zajęć dodatkowych. Najczęściej szkoły proponują dodatkowe lekcje w ramach tzw. kółek zainteresowań –z reguły są to kółka matematyczne, geograficzne, biologiczne ale również muzyczne, teatralne czy plastyczne, nierzadko organizowane są także dodatkowe  zajęcia sportowe.  Sprawdźcie również to, czy szkoła umożliwia uczniom rozwój społeczny - czy jest aktywna w akcjach i programach kierowanych do nastolatków, takich jak:  "Młodzi obywatele działają", "Szkoła z klasą", Socrates.

Blisko domu

Nauka w gimnazjum wiąże się z większą ilością nauki, koniecznością spędzenia około dwóch godzin przy odrabianiu lekcji i przygotowywania się do sprawdzianów i klasówek, dlatego lepiej wybrać szkołę znajdującą się nieopodal domu. Dzięki temu Twoje dziecko będzie mogło w krótkim czasie przebyć drogę do i ze szkoły, nie tracąc go na przejazdy komunikacją miejską na drugi koniec miasta, a Ty nie będziesz się musiał martwić czy bezpiecznie dotarło do celu.

Koledzy…

Szukając szkoły zapytaj czy Twoje dziecko chce kontynuować naukę z dotychczasowymi kolegami, jest to szczególnie ważne gdy jest osobą nieśmiałą, trudno nawiązującą nowe znajomości.  Nauka ze znajomymi osobami sprawi, że będzie się czuło bezpiecznie  i swobodnie. Jeśli Twoja pociecha nie ma problemu z nawiązywaniem kontaktu, możecie pokusić się o nową, trochę bardziej oddaloną od domu szkołę.

Bezpieczeństwo w szkole

Sprawdź jak szkoła radzi sobie z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom, czy wdrażane są programy niwelujące przemoc w szkole, czy nauczyciele pomagają uczniom w kryzysowych sytuacjach. Zweryfikuj również otoczenie szkoły oraz drogę do niej.

Ranking gimnazjum

Jednym w ważnych aspektów jest poziom nauczania w danej placówce.  Zalecamy przyjrzeć się wynikom z egzaminu gimnazjalnego i porównać  jego rezultaty uzyskane na przestrzeni kilku ostatnich lat. Wówczas będzie można stwierdzić , czy poziom nauczania się poprawia, czy wyciągane są jakieś wnioski. Słabe, powtarzające się wyniki powinny być dla znakiem ostrzegawczym.

 

Dobrych wyborów wszystkim uczniom i ich rodzicom życzy Szukamszkoly.com